Storbritannia.gif Tyskland.gif Frankrike.gif Sverige.gif Danmark.gif Finland.gif Spania.gif

SEILmagasinet

Adresse:
Leangbukta 40
1392 Vettre
Tlf: 66 76 49 50
Epost: post@seilmagasinet.no

Bestill abonnement

Sidene er utviklet av
07 Web AS
Siste kommentarer
mannskap [22.02.2012]
Feilkonstruksjoner [22.02.2012]
Berserk [19.02.2012]
Berserk [19.02.2012]
Morro [16.02.2012]
rask vest [16.02.2012]
Gammelt nytt [16.02.2012]
Forhandler [11.02.2012]
jepsipepsi [09.02.2012]
bedre enn best [09.02.2012]
Seil stables på dekk [09.02.2012]
Shorthanded ranking
Lik 1 Simen Løvgren
Lik 2 Lars Petter Karlsen
Lik 3 Karl Otto Book
Lik 4 Tor Hove
Lik 5 Arild Schei
Lik 6 Per Ottar Skaaret
Opp 7 Rune Aasberg
Ned 8 Pål Terje Christensen
Opp 9 Jørund Fjøsne
Ned 10 Fredrik Brandt-Rasmussen
Siste blogginnlegg
Marthe Enger Eide: 2012!
[02 Jan 2012]
ARC
ET FANTASTISK SYN: Hjertet banker fortere ved synet av det store havet. Så deilig å se Atlanteren igjen, selv fra flyet! I bakgrunnen Tenerife. (SEILfoto: Stefania Righetti Nilsen)
Atlantic Rally for Cruisers 2011

Følelseskuling og spøkelser i ARC-byen

Vel fremme i Las Palmas de Gran Canaria. Slik er det å komme tilbake til "den norske brygga" etter ett år...

Del på:

Tips en venn

Stefania Righetti Nilsen - 17.11.2011, 00:05

EN VIDUNDERLIG REISE. Følelsene strømmer på, som blåst av passaten, vinden som her i Las Palmas de Gran Canaria kommer fra nordøst. Og her skal vi møte årets norske deltakere som setter seil over Atlanterhavet i turregattaen Atlantic Rally for Cruisers (ARC). De starter søndag 20. november kl. 1300 UTC. Destinasjon: Karibia, Saint Lucia.

Det er virkelig mirakuløst at man kan komme så langt med slike "små eggeskall" og i den beskjedne farta. Selv en god løper kunne slått oss turseilere. Men vi kommer frem, også i vanskelige forhold, og mirakelet gjentar seg hvert år.

Det tok i dag like lang tid å reise med tog, fly og bil fra Asker (- 4 grader) til Muelle Deportivo i Las Palmas (+20) som det tok i fjor å seile hit fra El Morro Jable på Fuerteventura!

DRESSING OVERALL. Las Palmas er i festdrakt nå. Signalflaggene henger fra mastene til 234 båter og forteller at det er tid for å feire. Gran Canaria har bestilt sol og behagelig temperatur til seilerne som snart skal krysse havet i ARC. Og det som er enda bedre: Vindforholdene er helt topp! Det er høytrykk. Havet er en endeløs dypblå flate som blir så hvidt prydet med hvite skumperler i akselerasjonsområdet ved flyplassen. Det er vanskelig å skimte bølger eller svell fra flyet, men det blåser bra så håret flagrer i vinden med en gang når man stiger ut av flyet.

FØRSTE INNTRYKK. Følelsen er at alt er ved det samme i denne byen. Det er nesten som å reise ett år tilbake i tid. Men ting har endret seg litt. Flere butikker popper opp ved Muelle Deportivo. Blant annet Gran Soleil er i ferd med å etablere seg ved marinaen. Området rundt havna har fått nye råflotte, moderne stålgjerder og porter, og for å komme inn på pontongene og på toalettene, trenger man nå kun ett magnetisert kort. Tegn på at havna har fått bedre sikkerhet, som havnesjefen lovet for to år siden. Dessverre er internettilgangen fortsatt et problem i marinaen, forteller folk. De trådløse nettverkene er helt sprengt, skriver Ingvar Solem fra FRI FLYT på Facebook. Men langturseilere er verdensvante. Følg med fremover, og du vil høre hvordan de har løst problemet. (Værmeldinger skal lastes ned og bloggene må oppdateres).

 

L-brygga ved båten NOSTRA VIDA: barna leker med pappeskene som maten ble levert i.


NORSKERENNA. Noen lurte på om den norske brygga fortsatt finnes. Vel, egentlig bør man kalle den "barnebrygga", for det er slik brygge L ble til "Norskerenna". ARC-en har samlet familiebåtene med barn her. Siden Norge pleier å ha flest barn i ARC, er det også i år en spesielt høy konsentrasjon av norske båter på "pantalan L": det er så godt som fem deltakere fra de tusen hjem her, mens alle andre nordmenn er spredt rundt omkring i denne digre havna. Det var betryggende å konstatere at den norske brygga lever videre. Det ga en følelse av stolthet.

 

DET SPØKER! Pantalan L var selvfølgelig det aller første stedet å besøke. Og det første naturlige å gjøre der, var å prøve å huske hvor de norske ARC-båtene lå i fjor for så å sammenligne plasseringen deres med den til årets norske båter.
Det vrimler av hyggelige spøkelser på denne pontongen. Tydelige, vandrende minner i form av bilder, lyder og lukter. Gamle inntrykk som har stagnert i underbevisstheten i ett år og som nå dukker opp fra mørket: HONNINGPUPP II som venter på riggeren. SERENITY som er klar til kamp. De nygifte fra ARIES som forbereder seilasen ved å dekorere cockpiten med blomster… Barna fra SPRELSK, FANTELIV, RIKAROS, LEAHNIS, etc. som feirer bursdag og leker på brygga. Men nå er det som sagt andre sin tur. Velkommen til Las Palmas og ARC 2011.

 

ARC er en fest også for barn! Familie-grillfesten ble arrangert også i år. (FOTO: ARC)

 

FAKTA OM ATLANTIC RALLY FOR CRUISERS 2011

Totalt antall deltakere: 234.
Totalt antall flerskrogsbåter: 30, historisk rekord! 29 katamaraner og en trimaran.
Totalt antall deltakerland: 28.
Storbitannia er største nasjon med 84 båter (36 %), så Tyskland med 26 (11%) og USA med 17 (7%).
Norge er sammen med Frankrike fjerde største nasjon med 13 båter med norsk flagg, men FAIR LADY har egentlig engelsk mannskap, kun flagget er fra Norge. SUMMER STAR er helnorsk, men de seiler med gresk flagg (skipperen bor i Hellas).
Nederland: 11 båter.
Italia: 10 båter.
Sverige: 6 båter.
Danmark: 2 båter.
Finland: 6 båter.
Norge stiller også i år med rallyens minste båt, TUR-BO.

Mer informasjon får du på ARC-nettstedet.

VÅRE LANDSMENN I ARC 2011. I listen nedenfor ser du båtnavn, båttype, lengde, skipper og divisjonen båtene deltar i.

Angerona Akershus Elan Impression 444 13.85 Fred Erik Kildal NOR Division I: Cruising
Capraia III   Sweden 45 14.15 Hallstein Mørk NOR Division I: Cruising
Exquis   X-Yachts 12.51 Rune Børsting NOR Division I: Cruising
Fair Lady Lancs. Hallberg Rassy 62 18.88 Peter & Betty Byrne NOR Invitation Cruising
Fri Flyt   Hanse 370e 11.35 Ingvar Solem NOR Division I: Cruising
Ko-Ko   Najad 570 17.50 Haakon Dyremyhr NOR Division I: Cruising
MALINE   X-Yachts IMX-45 13.72 Kjetil Bakke NOR Division II: Racing
Nostra Vida   Beneteau First 40CR 12.24 Stig Thorsen NOR Division I: Cruising
Perle   Hallberg Rassy 36 11.31 Helge Skogseth Berg NOR Division I: Cruising
Samson Trondelag Lagoon 400 11.96 Jens Fjelnset NOR Division IV: MultiHulls
Sana   Hallberg Rassy 48 14.99 Asle Helgheim NOR Division I: Cruising
Timeout   Hero 101 10.20 Kristian Kolrud NOR Division I: Cruising
Tur-bo   Oksö 32 09.60 Mads Tønnesson NOR Division I: Cruising
Summer Star   Jeanneau Sun Odyssey 54DS 16.75 Ingve Kjelsrud GRE Division I: Cruising

 


 

Alt innhold på www.seilmagasinet.no er opphavsrettslig beskyttet – © SEILmagasinet. 
SEILmagasinet arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk.
SEILmagasinet har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til.

Nøkkelord:

ARC, Langtur

Kommentarer til artikkelen:

Ingen kommentarer er lagt til artikkelen!
Bli den første til kommentere ved å fylle ut skjemaet under.

Ny kommentar:

Ditt navn:
Tittel til kommentar:
Kommentar:

Vis respekt for andre lesere og omtalte personer.
Kommentaren kan være inntil 7000 tegn.

Visuell bekreftelseskode:
Tast inn tegnene du
ser her i feltet under.
» Les reglene i sin helhet og hvordan vi håndterer overvåkningen.
Jeg har lest og akseptert seilmagasinet.nos regler for kommentarer.

Legg til!

Siste fra SEILtube
Mini i Skude-seilasen 2011
Se videoen her
Færder`n 2011
Se videoen her
HH Skagen Race 2011
Se videoen her
F18 Speedjunkies
Se videoen her
11 500 besøkte Båter i sjøen

– Bortsett fra med været, er vi rimelig godt fornøyd med Båter i sjøen. Vi skulle selvfølgelig gjerne hatt flere besøkende, men i dagens marked og med så mye øs pøs synes vi at ca 11.150 er bra.  Det er også mange som melder om at det, tatt markedet i betraktning, var god kvalitet på de besøkende, sier Erlend Prytz i Båter i sjøen.

07.09.2011 09:10:22
Forsvunnet jernstake erstattet

– Jernstaken ved Kråkholmflua som ble borte i vinter, er nå erstattet med en ny, forteller Jon Brambani i Bærum Seilforening, som roser Kystverkets raske reaksjon med å få på plass en ny stake.

10.06.2011 15:28:47
Frivillighet for 875 000 kroner

Ran Seilforenings 396 medlemmer bød i 2010 på en frivillig innsats for sin forening til en verdi av 875 000 kroner. Dette går det frem av et frivillighetsregnskap foreningen har satt opp. 3500 timer har medlemmene stilt opp med, og med en timepris på kr 250 kommer man frem til dette beløpet. 16. februar har foreningen årsmøte.

14.02.2011 08:20:40
676 medlemmer i Moss Seilforening

Moss Seilforening avholder sitt årsmøte 16. februar, og i årsberetningen går det frem at foreningen har 676 medlemmer og god økonomi. I 2010 feiret foreningen sitt 50 års jubileum.

14.02.2011 08:16:54
Egil Magne Haugstad ny leder i Asker Seilforening

Etter fire år i førersetet må Siri Gjerdrum – Frk. Formann – gi seg som leder av Asker Seilforening. Lovene tillater ikke at en leder sitter lenger enn i fire år. Til ny leder har valgkomiteen innstilt Egil Magne Haugstad. Foreningen avholder sitt årsmøte 15. februar. Asker Seilforening har 1095 medlemmer. Det er en økning på 8 fra 2009.

14.02.2011 08:05:16
Solid medlemsvekst i Bundefjorden

I Bundefjorden Seilforening har medlemstallet økt med 19% fra 2009 til 2010. Nå teller foreningen 585 medlemmer mot 490 i 2009. Det er en tilvekst på 95 nye medlemmer! Foreningen har sitt årsmøte 15. februar.

14.02.2011 08:02:21
Opptur for Düsseldorf-utstillingen

Da Düsseldforf-utstillingen stengte dørene, hadde 250 000 mennesker fra 60 land vært innenfor i utstillingshallene. Det er 10 300 flere enn i 2010. Også antall utstillere økte. I 2010 vra det 1568 utstillere. I 2011 var det 1571.

08.02.2011 09:03:53
Lønnsomt stop over-besøk

Mer en 105 000 mennesker besøkte Cork og Kinsale i Irland da Clipper Race – en regatta rundt jorden i identiske båter – hadde stop over-havn der i juli 2010. Beregninger viser at dette tilførte den lokale økonomien 5,6 millioner euro.

Byen hadde selv med en båt i racet, og gjennom at regattaens nettsted er blitt fulgt av ca. 104 millioner mennesker, har man beregnet at oppmerksomheten båten – og derigjennom byen Cork – har fått i media, har en markedsverdi på ca. 26,5 millioner euro.

Når får vi en båt som heter Oslo, Bergen, Stavanger, Trondheim eller noe annet? Neste race går i 2011/12.

08.02.2011 08:56:13
Rundt Karibia på vinterstid

Hvem kunne ikke ha tenkt seg å være med i RORC Caribbean 600 – en regatta som starter 21. februar 2011? 600 n mil rundt i Karibia... Regattaen starter i Antigua – og flåten går i mål der.

08.02.2011 08:45:43
Ny president i Class 40-forbundet

Francois Angoulvant er valgt til ny president i den internasjonale Class 40-forbundet etter Jacques Fournier, som har sittt i setet i 4 år. Den nye presidenten uttaler tre målsettinger:

1) Utvide kommunikasjonsaspektet rundt Class 40 slik at klassen skal bli attraktiv for sponsorer.

2) Sette opp en regattaplan som appellerer til alle Class 40-seilere.

3) Sikre at klassereglene er stabile, samtidig som de ivaretar en utvikling av klassen. Utfordringen er å finne en balanse mellom de forskjellige båtene og medlemmenes ulike ambisjoner.

08.02.2011 08:41:33
Match Racing i Bavaria 40S

I mars vil flåten av Bavaria 40S – den regatta optimerte utgaven av Bavaria Cruiser 4 – være plass i Tyskland hos Match Race Germany. 24.–29. mai samles verdens match-elite på Lake Constance for å unnaseile en runde i World Match Racing Tour. Syv båter vil være i aksjon.

08.02.2011 08:34:37
America’s Cup-datoer i 2013 fastlagt

Skulle du bedrive langtidsplanlegging og har lyst til å oppleve America’s Cup i San Fransisco i 2013 og de nye, spektakulære katamaranene, kan du notere deg følgende datoer:

Louis Vuitton Cup: 13. juli–1. september 2013

America’s Cup: 7. –22. september 2013.

26.01.2011 11:31:02
America’s Cup til San Fransisco

Rett før nyttår ble det klart at San Francisco blir vertsby for America's Cup i 2013. Regattaen vil foregå mellom Golden Gate Bridge, Alcatraz og Coit Tower.

02.01.2011 18:46:21
SEILmagasinet på Twitter

Laster…


Følg seilmagasinet på Twitter.
Dagens SEILfoto
Morten Jensen
25.10.10
HØSTSTORMEN 2010. Årets siste regatta i Molde, i alt fra sprakende sol til illsvarte sluddbyger.
SEILfoto: Morten Jensen