Storbritannia.gif Tyskland.gif Frankrike.gif Sverige.gif Danmark.gif Finland.gif Spania.gif

SEILmagasinet

Adresse:
Leangbukta 40
1392 Vettre
Tlf: 66 76 49 50
Epost: post@seilmagasinet.no

Bestill abonnement

Sidene er utviklet av
07 Web AS
Siste kommentarer
Oppdatert link [16.05.2013]
Helt Konge! [15.05.2013]
Hva er målet? [15.05.2013]
Mindre venting [14.05.2013]
My $0.02 [14.05.2013]
OAS cupen's utvikling [14.05.2013]
Spørr barna! [14.05.2013]
Interessant! [14.05.2013]
Til Lange [14.05.2013]
Shorthanded ranking
Lik 1 Simen Løvgren
Opp 2 Rune Aasberg
Opp 3 Jørund Fjøsne
Opp 4 Per Ottar Skaaret
Opp 5 Elling Rishoff
Ned 6 Lars Petter Karlsen
Ned 7 Karl Otto Book
Ned 8 Bjørn Forslund
Opp 9 Arild Heldal
Opp 10 Morten Wergeland Brekke

STEINER: Det gjelder å finne korteste vei mellom grunner og skjær. (SEILfoto: Axel Nissen-Lie)

Klart for Bohusracet

12 norske båter starter i morgen i Skandinavias største shorthandregatta.

Del på:

Tips en venn

Axel Nissen-Lie - 28.06.2012, 15:31

Bohusracet med start fra Uddevalla og mål i Smögen har gradvis vokst til Skandinavias største shorthandregatta. I år stiller det 164 båter på startlinjen hvor 12 er norske. Tross for at seilasen går samtidig som Gotland Runt, eller ÅF Offshore Race som har blitt det nye navnet. I fjor ble det norsk over-all seier til Anne og Arild Heldal i Bohusracet som igjen starter som favoritt.

NÆR STEINE: Bohusracet er 180 nm langt, og går for det meste nær land. Regattaen starter med en 40 nm langt strekk ut fjorden fra Uddevalla til Hätteberget utenfor Marstrand. Der gjelder det å seile på riktig side til riktig tid, nesten som Drøbaksundet. Andre del går fra Hätteberget til Fjällbacka og byr på uttaskjærsseiling. Skjærgården rundt Fjällbacka gir mange taktiske og strategiske valg. Båtene skal også inn til Strømstad før de  runder Tresteinerne utenfor Hvaler og setter kursen sydover mot Smögen.

Banen gir ingen mulighet for hvile, og sjansene for avansement er hele tiden åpen. Det gjør regattaen populær. Det er som å seile Tjörn Runt med bare to mann i 30 timer.

FAR OG SØNN: Ved siden av ekteparet Heldal stiller far og sønn Bratbak. Emil er bare 13 år, men vil klare seg bra i følge hans mor Pauline Book Bratbak. Emil er aktiv optimistseiler, og har seilt til Karibia med familien i First 31.7 hvor de vant ARC. Nå stiller pappa Pål og Emil i Elan 380.

– Emil vet hva som skal gjøres om bord, og han kan også ta jobben på fordekket, forteller Emils mamma på telefon. Hun forteller videre at de håper på mye vind, fordi da liker båten seg best.

TELLER PÅ NORSK RANKING: Lars Petter Karlsen er ranket som nummer to på den norske shorthandrankingen. Han seiler sammen med Vidar Moe som er ranket nummer 7. Bohusracet teller på den norske rankingen, og med god plassering kan det gir verdifulle poeng på listen om de kommer blant de 12 beste i klassen.          

Du finner deltagerlisten på Bohusracet her.

SEILmagasinet on Facebook

 


 

Alt innhold på www.seilmagasinet.no er opphavsrettslig beskyttet – © SEILmagasinet. 
SEILmagasinet arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk.
SEILmagasinet har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til.

Kommentarer til artikkelen:

Ingen kommentarer er lagt til artikkelen!
Bli den første til kommentere ved å fylle ut skjemaet under.

Ny kommentar:

Ditt navn:
Tittel til kommentar:
Kommentar:

Vis respekt for andre lesere og omtalte personer.
Kommentaren kan være inntil 7000 tegn.

Visuell bekreftelseskode:
Tast inn tegnene du
ser her i feltet under.
» Les reglene i sin helhet og hvordan vi håndterer overvåkningen.
Jeg har lest og akseptert seilmagasinet.nos regler for kommentarer.

Legg til!

Siste fra SEILtube
Vinterseilas på 69nord
Se videoen her
Mini i Skude-seilasen 2011
Se videoen her
Færder`n 2011
Se videoen her
HH Skagen Race 2011
Se videoen her
SEILmagasinet på Twitter

Laster…


Følg seilmagasinet på Twitter.
Dagens SEILfoto
Morten Jensen
08.02.2013
Hal i og dra – det gjelder å få seilene skjøtet så fort som mulig!
SEILfoto: Morten Jensen