Volvo Ocean Race 20082009
Klokka 14 starter Volvo Ocean Race
Klokka 14 smeller starskuddet for den første etappen av Volvo Ocean Race 2008–2009. Åtte båter er klare for racet – noen mer enn andre.
I år er det tiende gang Whitbread/Volvo Ocean Race blir arrangert og i alle disse utgavene har det alltid vært den båten som vinner den første etappen, som vinner hele racet. Denne gangen er riktignok ruten de skal seile svært annerledes, men det blir like fullt spennende å se hvem som er først til Sør-Afrika.
Den første utfordringen navigatørene møter er hvordan de skal seile gjennom Gibraltarstredet, og som Aksel Magdahl har sagt i et intervju til SEILtv, vil de tre første døgnene være avgjørende.
I Alicante er det nå overskyet og værmeldingen forteller oss at klokka 14 skal det blåse rundt 20 knop fra nord-øst. De siste dagene har det blåst kraftig her i Alicante, så i startområdet vil det i tillegg være en del bølger.
Båtene starter klokka 14 og starten er lagt opp slik at de starter på en ordinær baneseilaslinje for å seile opp til et toppmerke, for så å seile ned gjennom en gate. Deretter er det fritt løp mot Cape Town.
Mannskapslister Volvo Ocean Race etappe Alicante–Cape Town:
DELTA LLOYD
1. Ger O’Rourke/IRL - skipper
2. Matthew Gregory/USA - navigator
3. Sander Pluijm/NED -MCM
4. Stuart Wilson/NZL – watch captain
5. Stuart Molloy/NZL watch captain
6. Edwin O’Connor/IRL – trimmer/helmsman
7. Martin Watts/GBR – trimmer/helmsman
8. Ryan Houston/NZL – trimmer/helmsman
9. Bert Schandevyl/BEL – trimmer/helmsman
10. Ger-Jan Poortman/NED - bowman
11. Eduard van Lierde//NED - bowman
ERICSSON 4
1. Torben Grael/BRA - skipper
2. Jules Salter/GBR - navigator
3. Guy Salter/GBR - MCM
4. Brad Jackson/NZL – watch captain
5. Stu Bannatyne/NZL – watch captain
6. Dave Endean/NZL - pitman
7. Horacio Carabelli/BRA - trimmer
8. Tony Mutter/NZL - trimmer
9. Joao Signorini/BRA - trimmer
10. Ryan Godfrey/AUS - bowman
11. Phil Jameson/NZL - bowman
ERICSSON 3
1. Anders Lewander/SWE - skipper
2. Aksel Magdahl/NOR - navigator
3. Gustav Morin/SWE MCM
4. Richard Mason/NZL - watch captain
5. Magnus Olsson/SWE – watch captain
6. Thomas Johanson/FIN - helmsman
7. Eivind Melleby/NOR - helmsman
8. Stefan Myrälf/DEN - trimmer
9. Jens Dolmer/DEN - pitman
10. Anders Dahlsjö/SWE - mastman
11. Martin Krite/SWE - Bowman
GREEN DRAGON
1. Ian Walker/GBR - skipper
2. Ian Moore/IRL - navigator
3. Guo Chuan/CHN - MCM
4. Damian Foxall/IRL – watch captain
5. Neal McDonald/GBR – watch captain
6. Anthony Merrington/AUS – helmsman/trimmer
7. Phil Harmer/AUS – helmsman/trimmer
8. Tom Braidwood/AUS – pitman/trimmer
9. Andrew Mclean/NZL – pitman/trimmer
10. Freddie Shanks/GBR - bowman
11. Justin Slattery/IRL - bowman
PUMA OCEAN RACING
1. Ken Read/USA - skipper
2. Andrew Cape/AUS - navigator
3. Rick Deppe/GBR MCM
4. Sidney Gavignet/FRA – watch captain
5. Chris Nicholson/AUS – watch captain
6. Michael Müller/GER – helmsman/trimmer
7. Rob Salthouse/NZL – helmsman/trimmer
8. Casey Smith/AUS - bowman
9. Jerry Kirby/USA - bowman
10. Jonathan McKee/USA – helmsman/trimmer
11. Justin Ferris/NZL – helmsman/trimmer
TEAM RUSSIA
1. Andreas Hanakamp/AUT - skipper
2. Wouter Verbraak/NED - navigator
3. Mark Covell/GBR - MCM
4. Stig Westergaard/DEN – watch captain
5. Guillermo Altadill/ ESP – watch captain
6. Rodion Luka/UKR - helmsman
7. Jeremy Elliott/IRL - trimmer
8. Ben Costello/NZL - trimmer
9. Mike Joubert/RSA - bowman
10. Nick Bubb/GBR - trimmer
11. Cameron Wills/RSA - pitman
TELEFONICA BLUE
1. Bouwe Bekking/NED - skipper
2. Iker Martinez/ESP - co-skipper/helmsman
3. Simon Fisher/GBR- navigator
4. Gabriele Olivo/ITA - MCM
5. Jonathan Swain/RSA – watch captain
6. Laurent Pages/FRA - helmsman
7. Jordi Calafat ESP - helmsman
8. Xabier Fernandez/ESP - trimmer
9. Pablo Arrarte/ESP Spanish - trimmer
10. Daryl Wislang/NZL - bowman
11. Pepe Ribes/ESP - bowman
TELEFONICA BLACK
1. Fernando Echávarri/ESP- skipper
2. Roger Nilson/SWE - navigator
3. Mikel Pasabant/ESP - MCM
4. Santiago Lange/ARG – watch captain
5. Jaime Arbones/ESP – watch captain
6. Maciel Cicchetti/ARG - helmsman
7. Javier De La Plaza/ESP - helmsman
8. David Vera/ESP - trimmer
9. Antonio Cuervas-Mons/ESP - trimmer
10. Francisco Rivero/ESP - bowman
11. Michael Pammenter/RSA - bowman