Ukens utvalgte fra Havna.com

Arholmen - en naken holme i havgapet

Arholmen - en naken holme i havgapet

En naken holme i havgapet, der du likevel ligger trygt i kuling - det høres ut som en drømmehavn. Arholmen er nettop en slik havn.

Publisert Sist oppdatert

I mange Svenske havner er de norske båtene i overttall. Særlig de første havnene på andre siden av grensen. Strømstad og Kostersundet er kjent for de fleste, men det finnes mange små perler også. Arholmen er en av de letttest tilgjengelige havnene i mylderet av øyer syd for Koster. Du går enkelt og greit gjennom hele Kostersundet, og litt videre sørover. Arholmen er en av de første øyene om babord.

Nord på Arholmen er fjellet revet opp i dype trange bukter. Her er det ypperlig å legge til mot fjellet, og det er dypt nok for de fleste seilbåter også. Selv lå jeg her en gang i stiv kuling fra vest. Det var problemfritt - med mulig unntak for at øya tross alt er liten, og det er lite å gjøre annet enn å finne en passende kroppsformet bit av svaberget å legge seg ned på. I stiv kuling var ikke det så aktuelt, men båten lå lunt og fint.

havna.com finner du beskrivelser av 866 gjestehavner fra hele landet og 320 naturhavner hentet fra Havneboka. Posisjonen er lagt inn i nettbaserte sjøkart som kommer opp når du klikker på hver havn. Du kan gå direkte til beskrivelsen av Arholmen her. Du kan legge inn kommentarer og bilder, og samtidig dele dette med dine venner på Facebook. "Like" Havna på Facebook her.