Behandling av tredetaljer

Hei.
Jeg har en Nidelv 1800 Sport med deler av dørken, diverse luker og deler av badeplattformen i tre. Aner ikke om det er teak. Lakken på disse er litt stygg og jeg tenkte å pusse de lett og lakke dem på ny.
Hvilken type lakk bør jeg bruke?

Må jeg vite hvilken type lakk som er blitt brukt før, eller betyr ikke det noe?

Publisert Sist oppdatert

Hei Ronny

Sannsynligheten for at det er teak i treverket i din båt er meget stor, men det finner du fort ut når du begynner å slipe vekk gammel lakk. Teak har en meget spesiell lukt og struktur. For å få det beste resultatet med lakk på teak detaljer så anbefales "epifanes" teak-lakk.Uansett så bør du fjerne all gammel lakk for å få best mulig resultat. Er det ikke teak, kan du bruke vanlig oljebasert båtlakk. Lukter det kanel av pussestøvet kan materialet være merbau.

Skal du bare "lakke over" må du sjekke ut at den gamle lakken er oljebasert eller en polyurethane-lakk. Tips- ta med deg en detalj til fargehandleren. Han ser dette med en gang.

Lykke til.

Hilsen Tom.