Klimaendringer

Mindre is gir Grønlands cruise

Mindre is gir Grønlands cruise

Nord-Norge er eksotisk cruising område for norske og utenlandske seilere, men snart kan vi kanskje seile inn i enda mer uberørt natur høyt oppe i nord. Issmeltingen på Grønland gir seilere muligheter i Nordvestpassasjen. Vi har snakket med Knut Espen Solberg om hans syn på saken.

Publisert

Arktisk is har i lang tid vært sett på som en sensitive klima indikator, og forsker Mark Serreze ved National Snow and Ice Data Center (NSIDC)er ikke i tvil om at menneskeskapte klimaendringer nå slår inn for fullt.

HURTIG ENDRING. - Datamodeller har i lang tid vist at mens den globale temperaturen stiger vil isdekket krympe. Det er flere naturlige faktorer som har bidratt, men at sjøisen har blitt mindre, men det er effekten av den menneskeskapte klimaoppvarmingen som nå viser seg med klar styrke.

Denne sommeren var det mindre is på Grønland og i Nordvestpassasjen enn på mange, mange år. Tall fra NSIDC viser at det ikke har vært mindre is enn satelittmålingene startet i 1979. Forskerne sier at issmeltingen nå går raskere enn det de først forutsa.

Den globale oppvarmingen bidro til at Knut Espen Solberg og hans Melting Arctic prosjekt kunne seile helt til Gjøahavn med Jotun Arctic og en Skippi 6.5. De så nesten ikke is der Solberg for to år siden var godt innefrosset i isen.

NYE MULIGHETER. Vil disse klimaendringene bidra til at "vanlige" seilere kan gå gjennom Nordvestpassasjen under en avansert sommerferie?

- Mindre is og en lengre sommersesong vil åpne mange nye muligheter for cruising i Arktis. Ikke bare blir havet farbart, men infrastrukturen i samfunnene vil betydelig forbedres. Det vil si at mulighetene for innkjøp og reparasjoner vil bli enklere. Mer ferdsel fører også til at innbyggerne i denne delen av verden også i større grad vil bli del av globaliseringen og ta del in den vestlige verden. En slik utvikling vil ikke bare gjøre Arktis mer tilgjengelig, men det vil også føre til at det eksotiske til en viss grad forsvinner, forteller Solberg.

INUITT. Han er en av de ytterst få utenforstående som har levd som en del av inuittsamfunnene og tatt aktiv del i deres hverdag. Han skal til Grønland neste sommer også.

- Flere seilbåter vil ikke nødvendigvis gagne de små lokalsamfunnene, men utviklingen vil i alle tilfeller gå sin gang. I en overgangsfase vil det være ekstremt viktig at seilerne respekterer og møter urbefolkningen med den respekten de fortjener. Halvfulle seilere som skriker etter rom&coke langs brygga utenfor en boplass som er tørrlagt, et eldre råd har ved mange boplasser bestemt at boplassen skal være totalt alkoholfri, ødelegger så mye mer enn det en "hvit mann" kan ane, sier den erfarne seileren og eventyreren.

- Selv om det allerede er mindre is i Arktis er det begrenset hvor mange seilbåter som beveger seg i disse farvannene. I dag er det i all hovedsak kun skjeggete skandinavere og franskmenn i aluminiumsbåter som orker å tilbakelegge de flere tusen nautiske milene det er fra palmer til isfjell og inuitter. Selv med mindre havis er det lite som tyder på at denne avstanden vil minske, avslutter han.