Påkjørsel i båthavn

I 2008 ble jeg påkjørt i båthavnen mens båten lå på sin båtplass. Vedkommende som kjørte på båten varslet meg ikke , selv om navn og telefonnummer lå tilgjengelig på kontoret i havnen. Jeg har funnet vedkommende. Han vedgår påkjørselen, men vil ikke betale for skaden.Han sier han fikk vindkast og klarte ikke komme unnna. Jeg har skjekket opp været vedkommende dag, og met.no sier at det var maks 1,5 sm. Hva skal jeg gjøre. Skaden er taksert til 24000kr.Jeg politianmeldte vedkommende etter ca 8 mnd.,men saken ble foreldet etter 6 mnd. og dermed avvist av politiets advokat.

Publisert Sist oppdatert

Vilkår for å kunne kreve skadeserstatning er at det foreligger økonomisk tap, årsakssammenheng mellom skaden og tapet, samt ansvarsgrunnlag. Spørsmålet vil i ditt tilfelle være om skadevolder har opptrådt uforsvarlig. Hvorvidt handlingen er uforsvarlig (culpøs) må vurderes konkret ut fra omstendighetene i den gitte situasjon, og ut fra hva som regnes som en alminnelig aktsom adferd i denne situasjonen. Forutsatt at det er tale om en uforsvarlig handling, vil du ha krav på å få dekket ditt økonomiske tap. For øvrig vil jeg anta at båten/båtene er forsikret og at det vil være klokt at du kontakter ditt forsikringsselskap snarest,  dersom dette ikke allerede er gjort. Forsikringsavtaleloven § 4-10 sier at et forsikringstilfelle må meldes selskapet uten ugrunnet opphold.

Lov om Fritids – og Småbåter § 24 stiller krav til navigering, og brudd på lovens bestemmelser vil, som du er inne på, kunne straffes med bøter. En handling kan medføre plikt til å yte erstatning, selv om den ikke vurderes som straffbar.

 

Rett og Rimelig-kjeden

www.rettogrimelig.no