TEST: Ofcet 32
Regatta og moro i moderne båt
Marc Lombard har skapt en svært moderne båt. Regattaresultatene vil nok avgjøre om Ofcet 32 har livets rett.
Ofcet 32 er bygd av et ungt verft med stor suksess i Mini Transat. Deres Ofcet 650 har tapetsert resultatlistene der. Nå forsøker de seg i en langt mer komplisert marked, og det ser ut til at de lykkes. I løpet av vinteren har verftet vært opptatt med å dekke etterspørselen. De har sjøsatt fire båter og har to til i produksjon.
Archambault og JPK har definert hvordan en moderne regattabåt skal være. Ofcet utfordrer JPK med sin mye 32-foter og har skapt noe enda sprekere. Resultatene fra SpiOuest-regattaen i påsken viser at båten kan bite fra seg. I doublehanded-klassen ble båten nummer fire med to JPK 1080 på de to første plassene og en J/11s, shorthanded-versjonen av J/111 på tredje.
Ofcet 32 har negativt spring og stevnen skrår fremover. Forskipet har også en knekk inn mot dekk. Skrogvinduene ser ut som er tegnet av Espen Thorup, en norsk designer som har skapt en ny stil på mindre motorbåter.
Digitalt abonnement - 49 kroner per måned, første måned gratis
Bestill her