SEILmagasinet Shorthanded Ranking oppdatert

Simen Løvgren topper begge listene

Simen Løvgren topper begge listene

Årets Shorthanded Seiler i 2008 ser ut til å gjøre det igjen; Simen Løvgren topper både shorthandedrankingen og listen over årets shorthandedseilere.

Publisert Sist oppdatert

En ny oppdatering av SEILmagasinet Shorthanded Ranking foreligger, og med kun to tellende seilaser igjen (Trondhjem Shorthanded Høst, som allerede er seilt, men ikke medregnet foreløpig og Hollænderseilasen) tyder mye på at Simen Løvgren fra Asker Seilforening vil gjenta bedriften fra 2008 og bli Årets Shorthanded Seiler.

Hans største utfordrer – og årets «komet» innen shorthandedseiling – er Harald Thorstein fra Oslo Seilforening, som ligger 45,4 poeng bak og ennå har en teoretisk sjanse til å ta igjen Simen Løvgren. Harald Thorstein har i år seilt sammen med Karl Otto Book i en Elan 380, men da de to møttes i Hankø OneStar, slo Thortsein Harald sin læremester.

Derved henviste han Karl Otto Book, Åsgårdstrand til tredjeplassen.

HAR UTPEKT SEG. Disse tre; Simen Løvgren, Harald Thorstein og Karl Otto Book, har vært i en liten klasse for seg i år når det gjelder å samle poeng, men det er også andre seilere som har pekt seg ut i årets shorthanded-sesong:

Svein Olav Moe og Per Arne Skjeggestad fra Fredrikstad vant Watski Skagerrak TwoStar over all og har flere andre toppresultater.

Rune Aasberg, KNS og Arild Schei, Trondhjem har også markert seg – ikke minst internasjonalt – ved å vinne Round Britain and Ireland Race i sommer – en regatta som dog ikke teller på SEILmagasinet Shorthanded Ranking.

TOPPER OGSÅ RANKINGEN. Simen Løvgren topper også den store, fireårige rankinglisten, som nå teller rett under 1000 navn på seilere som har plassert seg på 12. plass eller bedre i rankingseilasene for shorthandedseilere. Løvgren er den eneste som har passert 1000 poeng i år.

Karl Otto Book har også passert Tor Hove, Bærum, som gikk inn i sesongen 2010 på topp av SEILmagasinet Shorthanded Ranking, men som nå ligger på 3. plass.

Av seilerne på Topp 10-listen som har klatret mest på listen denne sommeren, er Per Arne Skjeggestad, som siden forrige oppdatering lå på 38. plass – og nå er nr. 10.

Andre storklatrere blant de fremste på listen er Harald Thorstein, Per og Ole Rasmus Undrum, Tønsberg, Elling Rishoff, Asker, Morten Wergeland Brekke, Bærum, Arve Roaas, Drammen og Børge Krogsrud, Bærum.

STORSEIER GA LEDELSE. Gjennom å vinne sin klasse i Bohusracet sammen med sin mann, Arild Heldal, føk Anne Heldal fra Røyken til topps på listen over årets kvinnelige shorthanded-seilere. En stor klasse i en regatta med høyt vekttall som Bohusracet har, gjør poengmessig susen, og hun sikret seg derved et godt overtak på Lene Hammersland fra Bærum på 2. plass og Inger S. Åsle fra Fredrikstad på tredjeplass.

På totalrankingen er det imidlertid fortsatt Kristin Songe-Møller fra Sandefjord som leder – foran Tina Thuesen fra Danmark, mens Anne Heldal har gjort et stort jump opp til 3. plass.

Du finner full over all-oversikt over totalrankingen her og over årets resultater her.