På ferie etter Transat Jacques Vabre

Slett ingen fløteseilas

Slett ingen fløteseilas

Det som skulle bli en fløteseilas i Karibias turkisblå vann, ble noe helt annet for Astrid og Rune Aasberg.

Publisert Sist oppdatert

Etter endt Transat Jacques Vabre skulle transportetappen fra Costa Rica til Guadelope i Karibia bli en hyggelig ferieseilas for Rune Aasberg og hans kone, Astrid, om bord i Class 40en SOLO.

– Det ble noen forferdelige dager, forteller Rune Aasberg i en epost til SEILmagasinet.

MOTVIND. – Vi visste på forhånd at vi kom til å få en del motvind og bølger, men at vi skulle ha bankekryss i 15-30 knops vind hele forb.... turen, var vi ikke forberedt på, forteller han.

Og vann som holder 27 grader Celicius er ikke bare behagelig:

– Det er det absolutt ikke. Saltet som soltørker på kroppen, skaper åpne sår i huden dersom huden ikke pleies konstant med pudder eller krem. Rompa er et slikt sted….

UNDER DEKK. Han forteller at de to har forskanset seg under dekk der en ligger i «fatboyen», mens den andre sitter ved kartbordet eller ligger på liggeunderlag på le benk mens båten seiler seg selv for autopilot. Under dekk er det 45 grader varmt.

– Men vi har heldigvis et par vifter som hjelper til å «kjøle» oss ned. Begge bøkene vi har om bord er lest ut, så nå går tiden med til soving og å holde utkikk etter andre båter. Vi er ca 2,5 døgn unna nordre del av Karibia. Vi gleder oss til å få fast grunn under føttene og et underlag som ikke heller 30 grader og spretter opp og ned. Tror det blir hotell når vi kommer frem!, avslutter Rune Aasberg.