Vinteropplag og kulde

Hallo
For tiden opplever vi uvant sterk kulde på Vestlandet. Det er en del diskusjon i småbåtforeningen jeg er med i om hva som er å anbefale når det gjelder kuleventiler. Skal de være stengt i kulden eller stå åpne? Jeg tok en kuleventil og fylte den med (ferskvann) vann, stengte den og la den på verandaen. Den sprakk. Jeg mener at det beste er at ventiler under vann står åpne. Da har eventuelt isen ekspansjonsmuligheter. Vi har strøm i havnen. Jeg har lagt en 40 watts pære i umiddelbar nærhet av alle bunnventiler og har de åpne. Har du et bedre forslag?

Publisert Sist oppdatert

Hei Svein Erik.

 

Du har helt rett i at en kuleventil fort sprekker når den fryser med ferskvann. Det finnes forskjellige kvaliter på kulekraner og de rimeligste sprekker raskere enn de litt dyrere.

Nå er det sånn at saltvannet ikke fryser på samme måte og det er uhyre skjeldent kranene til gjennomføringer fryser i båt som ligger i saltvann. Siden du har frostsikret motoren og kule ventiler så hindrer dette at kranene fryser.

Forsikringsselskapene har regler for at gjennomføringene skal stenges. Hvis du er i tvil så steng kuleventilen slik at den ikke står helt stengt, hendelen i 75 grader, da er kranen i utgangspunktet tett, men sprekker ikke like lett.

 

 

Hilsen Tom Sollie