SEILmagasinets lesertur til Antarktis

Værfaste ved Nansen Island

Værfaste ved Nansen Island

Antarktis-seilerne ligger værfaste, men har ingen problemer med å fylle tiden. Kladdeføre er ingen hindring for skilek, og brettspill i den lune salongen er jo en sikker vinner i en slik setting. Til alt overmål ble våre venner bedt på middag (!) hos naboen. Naboen er en russisk cruisebåt, og om bord der fikk gjengen både dusje og spise tre-retters middag.

Publisert Sist oppdatert

I dag våknet vi til snø på dekk. Det rusket kraftig i riggen ved sekstiden, da vi hadde planlagt avseiling. Vi ligger godt beskyttet inntil den utbrente hvalbåten som ble trukket inn på grunt vann for hundre år siden. Kaptein Darrel hadde radiokontakt med andre båter som var utpå. De meldte om uvær og storm selv om vår vindmåler stilnet etterhvert.

VÆRFAST. Vi ligger værfast ved Nansen Island. Grå dag med sludd og regn. Rolig formiddag i båten med musikk, lesning, småprat og brikkespill. Endre tolker best de spanske spillereglene og han lager sine egne regler som passer hans spillestil. For båtfredens skyld utropes ingen vinner. I mangel av en brukbar stekepanne, brukte vi en teflonkjele da vi lagde pannekaker til lunsj. Skifolket trosset nysnø og kladdeføre og brukte både ski og snowboard. Endre ville ha oss med ut i snøen til hoppkonkurranse på ski. Han glemte et øyeblikk at de fleste av mannskapet er benskjøre 50-60 åringer. Han hoppet alene - og vant. Skiskadene han pådro seg i går, gror pent uten hjelp fra skipslegen. Det rapporteres om en god helsetilstand ombord. Spesielt er den mentale helsen på topp utover kvelden.

Vi er omgitt av isfjell og isflak og er virkelig i Antarktis. Nesten uvirkelig. Vi har et fiskesnøre hengende over ripa, men vi tror vel egentlig ikke noe på at frossen antarktisk fisk skal bite på kroken.

MIDDAG HOS NABOEN. Det er lys sommerkveld. Det er helt ok å ha en dag uten de store hendelser. Vi trenger å fordøye alle opplevelsene. Skjønt en ny begivenhet fyller kvelden. Vi kler oss i finstasen for å bli hentet over til en russisk cruisebåt - til middag og dusj. Darrel kjenner godt ekspedisjonslederen ombord. Finstasen betyr for mange av oss rent undertøy under seilklærne. Juleslipset må vente enda en uke.

STEMNINGSFULL HJEMTUR. Etter tre retters middag i et ombygget russisk forskningsskip, blir vi bragt tilbake i 20 knop til SPIRIT OF SYDNEY i det vakreste kveldslys. Været har slått om til en kveldssol som farger himmel, fjell og isbreer. Isfjellene som i dagslys går i blått, hvitt, turkis og grønt, får et skjær av rødt i kveldssolen. Dagens bilde fanges av Jørgen på kveldens fotosafari i vår lille Zodiac. Dagen som begynte med storm og snøvær, slutter med en vakker og stille sommer-vinterkveld.

Vi ønsker oss seilvind i morgen. Satelittbilder med værmelding tegner bra. Da skal vi sno oss mellom isflak og isfjell. Det føles trygt med solid aluminiumsbåt og en erfaren og forsiktig skipper.

(sign Stig)