Jevn start i Admiral’s Cup

Havkappseilingens store arrangement er tilbake, og en båt har pekt seg ut etter første seilas.

Publisert Sist oppdatert

Admiral’s Cup startet med regattaen Channel Race, en distanseseilas over den Engelske kanal. Etter denne seilasen, som gir doble poeng, så deler Italia og Hong Kong ledelsen med lik poengsum. Med Monaco på tredjeplass, og Sverige på en sterk fjerde plass. Sverige ligger bare fire poeng bak de to i tet som deler poenglikhet.

DJANGO WR51RORC Admiral’s Cup 2025CowesPhoto: James Tomlinson
NY: Wally Rocket 51 «Django WR51» imponerte i åpningsseilasen.
Jolt 6RORC Admiral’s Cup 2025CowesPhoto: James Tomlinson
2: «Jolt 6» ble numer to i den lille klassen. Fast 40 fra 2016 løftet laget fra Monaco.
Admiral’s Cup 2025CowesPhoto: James Tomlinson
RASKEST:. «Callisto» fra New Zealand vant den lille klassen, mens den store «Caro» bare ble 8. Det gir en femte plass for New Zealand.
BEAU GESTERORC Admiral’s Cup 2025CowesPhoto: James Tomlinson
HONG KONG: «Beau Geste» ble nest beste av de store. Det er en TP 52.
RánRORC Admiral’s Cup 2025CowesPhoto: James Tomlinson
SVENSK: «Ran» fra Sverige åpnet med en tredjeplass.

To båter

Hvert lag har to båten, en mindre, rundt 40 fot, og en større, rundt 50 fot. Italienske Django WR51» vant Channel Race i den store klassen, en helt ny Wally, en Wally Rocket 51. Begge de italienske båtene heter «Django», den lille «Django JPK» fordi det er en JPK 1080. Den ble fire av de små. 

I den lille klassen er det en optimalisert GP42 fra New Zealand som var raskest. 

Sverige er med

Svenske «Ran» tok en sterk 3. plass i Channel Race, mens den deres lille båt «Nola», en Matt 1220 bel nummer fem. Det gjør at Sverige har vinnersjanser, og ligger foran begge de Engelske lagene, og alle de tre tyske lagene. Litt forvirrende er at «Nola» er registrert i Estland, mens JPK 1080 «Garm», med svensk seilnummer, seiler for Storbritannia. 

Baneseilaser

I dag fortsetter Admiral’s Cup med baneseilaser ved Cowes. Om alle planlagte seilaser blir gjennomført, kan en seilas strykes. Admiral’s Cup avsluttes med Rolex Fastnet Race. 

Du kan følge baneseilasene på TracTrac.

Du finner resultatene her