EM i Laser 4.7 i Moss
Caroline Rosmo avsluttet med seier
Caroline Rosmo endte på 5. plass, men avsluttet med seier i siste seilas.
TVEIT I TET. I sølvfinalen var det Sigurd Tveit som var den beste norske seileren, og han var stadig å se i toppen av feltet. Han innkasserte blant annet to 2. plasser og to 3. plasser, og med et litt dårlig utgangspunkt fra kvalifiseringen klatret han opp til en 7. plass.
EN EKTE ENER. Regattaens mest suverene seiler, Alejandro Bethencourt Fuentes fra Spania, vant gutteklassen med uslåelige 10 tellende 1. plasser, og han var med det hele 33 poeng foran den unge finnen Martin Mikkola, som vant U16-klassen.
Pelle Gundersen Lund ble best av de tre norske seilerne i U16-klassen.
VIKTIG ERFARING. – Summa sumarium tror jeg dette mesterskapet har vært en svært positiv opplevelse for de norske seilerne og en viktig erfaring de vil ta med seg videre i karrieren. Her har de møtt seilere som de kommer til å møte igjen og igjen fremover i seil-karrieren sin, sier Peer Moberg.
Han ser med optimistiske øyne på den videre utviklingen av Laser-seilingen i Norge, og han fremhever at skal Norge ha noen som helst mulighet til å produsere toppseilere, må bredden og antall seilere som tar stigen Laser 4-7-Radial-Standard, økes ytterligere.
– Det har vært en fantastisk utvikling i Laser 4.7-klassen i Norge, og den må vi bygge videre på og få til å vokse, sier han.
Det er grunn til å minnes at det på 1970-tallet deltok over 100 Laser-seilere i NM….
PALLEN GUTTER
- Alejandro Bethencourt Fuentes, Spania
- Martin Mikkola, Finland
- Berkay Abay, Tyrkia
U16 GUTTER
- Marin Mikkola, Finland
- Rafael de la Hoz Tuells, Spania
- Stipe Gaspic, Kroatia
De norske resultatene. Parentesene viser utviklingen i sammenlagtplasseringene utover i finalene.
JENTER GULLFINALE (1.-48. plass)
5. (5.) (5.) (13.) Caroline Rosmo - 6-4-10-8-5-1
32. (28.) (27.) (11.) Anna Skaar - 35-39-22-35-DNC-28
34. (33.) (29.) (22.) Rebecca Hattrem Ølmheim - 33-35-38-33-8-44
SØLVFINALE (f.o.m. 49. plass)
50. (53.) (49.) (53.) Cecilie Baklid - 2-4-12-9-4-6
54. (54.) (57.) (69.) Marie Aas - 7-3-8-3-8-3
57. (62.) (76.) Victoria Liseth - 1-2-1-21-1-8
59. (67.) (59.) (65.) Victoria Espeseth - 11-11-23-11-9-5
64. (68.) (72.) (68.) Emilie Kathrin Vabø - 49-7-10-12-19-9
65. (59.) (54.) (51.) Malin Elvingdal - 19-21-DNC-2-28-31
68. (69.) (68.) (63.) Kristine Wilhelmsen - 20-27-17-17-20-18
71. (73.) (71.) (75.) Inger Margrethe Vabø - 21-16-25-22-BDF-15
74. (77.) (75.) (74.) Karoline Comiskey Olsen - 20-25-33-26-24-25
89. (91.) (83.) (82.) Marte Henriksen - 28-DNC-DNC-DNC-18-DNF
94. (95.) (95.) (91.) Marie Myhre Valderhaug DNC-DNC-24-DNC-DNC-DNC
GUTTER GULLFINALE (1.-60. plass)
31. (29.) (29.) (14.) Mads Severin Hassum-Olsen - 46-33-29-31-31-36
42. (57.) (52.) (52.) Alexander Dahl Høgheim - 48-42-48-44-18-25
SØLVFINALE (61.-119. plass)
67. (65.) (69.) (102.) Sigurd Tveit - 3-3-2-14-2-16
79. (79.) (76.) (106.) Preben Moberg - 13-2-20-33-9-DNC
98. (92.) (109.) (112.) Sindre Bakke - 41-36-14-17-37-49
101. (109.) (116) (119.) Halvor Fladsrud Boe - 32-40-30-35-11-30
109. (112.) (117.) (111.) Edward Vedeler Jensen - 50-47-42-37-34-38
115. (116.) (105.) (77.) Herman Reiersen - 54-55-57-49-42-52
BRONSEFINALE (f.o.m. 120. plass)
123. (135.) (147) Erling Wiik - 1-7-7-1-1
125. (120.) (124.) Gard Søderholm - 8-9-9-16-9
128. (128.) (125.) Olav Saltrød Jonas - 20-6-26-21-10
132. (134.) (136.) Pelle Gundersen Lund - 22-10-27-12-15
170. Tarjei Mo Batalden - 37-31-41-38-47
175. (154.) (151.) Steffen Bertelsen - 40-39-40-DNC-DNC
183. (173.) (167.) Aron Heimonen - DNC-46-55-33-DNC
186. (175) (178.) Olav Bakke - 36-DNC-DNC-DNF-DNC
188. (178.) (176.) Tobias Bakke - DNC-DNC-DNC-DNC-DNC
Resultater gutter gull- og sølvfinale