Danmark og Norge delte titlene broderlig

Da Nordisk mesterskap i seiling for juniorer ble avsluttet i Arendal igår ble fasiten fire individuelle titler hver til Danmark og Norge. Men Danmark var best i lagseilasene

Publisert

Arendal Seilforening hadde påtatt seg et stort arrangement med Nordisk Mesterskap i seiling for juniorer som gikk gjennom hele uken med avslutning igår. Det har vært vekslende vind, fra det svært friske, til lett og skiftende, akkurat slik et mesterskap skal være. Naturlig nok var det flerst norske deltakere i mesterskapet der danskene imponerte med å ta de fleste medaljene i Optimist og Zoom 8, mens de norske seilerne var dominerende i E-jolle, Laser og RS:X brett.

Vi har fått denne rapporten fra E-jolleklubben:

Norges Europajolle Klubb kunne endelige vise til konkrete resultater av sin vintersatsing med fem av seks mulige medaljer i Junior Nordisk Mesterskap i Arendal.  Av 60 deltakere i gutteklassen fikk Norge alle tre pallplasser og ti seilere blant de tyve beste.  Av 27 jenter fikk Norge første og andreplass og seks av de tolv beste plasseringene. Det er lenge siden Norge har hatt slike resultater i Junior Nordisk Mesterskap og dette skulle love godt for framtiden gitt E-jollens tradisjon som den klart tøffeste av ungdomsklassene .

Men medaljene kom ikke uten dramatikk.  Blant mastebrudd og annet ødelagt utstyr i den tidvis kraftige vinden siste dag, var Ina Berentsen Kullmann's ødelagte bom 50 meter før mål kanskje det med spennende for tilskuerne.  Ina lå på en god 2de plass ved bunnmerket i første seilas, men etter at bommen røk kunne hun bare krysse på den ene halsen.  Etter mye strev greide hun å sløre inn i mål til en 6 plass og det var med stor frustrasjon at man så muligheten til medalje gå tapt. Hjelpeapparatet fant imidlertid en ny bom på land og den ble brakt ut på banen i hui og hast mens andre seilas gikk uten Ina.  Til tredje seilas var båten seilbar igjen og hun kvitterte med en spiker og klar sammenlagtseier.

På guttesiden kom dramatikken på land etter at alle på banen trodde at Kristian Hammarstrøm fra Drøbak Seilforening hadde vunnet sammenlagt etter 9de og siste seilas.  Da seilerne kom på land viste det seg at Kristian hadde fått et black flagg dagen før som ikke hadde vært notert på resultatlistene da seilerene gikk på vannet om morgen.  Etter en runde med juryen endte det derfor med at hjemmefavoritten Jon-Aksel Mortensen fra Arendal gikk til topps, fire poeng foran Kristian.

De fleste av beste norske seilerne gjør seg nå klare for Jr. EM i Denia (Spania), som er årets store mål både individuelt og for laget totalt  Der kommer Europas beste ungdomsseilere, inkluderte flere av de beste danske og svenske seilerne som ikke var å se i Arendal.  Det ventes også tøff konkurranse fra Tyskland og Frankrike og minst fra Spania, som seiler på hjemmebane i Middelhavet

Resultater:

Optimist jenter

1st DEN 8187 Asta Reedtz Husted Egå Sejlklub 19.0

2nd SWE 3980 Lovisa Karlsson HJBK 45.0

3rd NOR 3454 Amanda J. DiBiagio Bundefjorden SF 54.0

11th NOR 3486 Liv Rønholt Nilsen Christiansands SF 90.0

16th NOR 3377 Johanne Gurvin Skaaland Bergens SF 112.0

18th NOR 3312 Julie Sydow Mo Horten SF 128.0

19th NOR 3455 Amalie Grytdal Hjellestad SF 136.0

25th NOR 3206 Marie Melby Arendals SF 176.0

26th NOR 3581 Eline Flotoft Elnan Asker SF 179.0

27th NOR 3462 Anniken (Holst) Bjørnstad Asker SF 183.0

28th NOR 3186 Juni Bjørneset Soon SF 184.0

31st NOR 3254 Amalie Hjellestad Hella Hjellestad SF 207.0

32nd NOR 3623 Elsa Mathilde Buvik Milde Båtlag 211.0

34th NOR 3164 Marte Helene Johansen Horten SF 218.0

Optimist gutter

1st DEN 8249 Kristian Lyhne Bonde Haderslev/Kolding Sejlklub 54.0

2nd DEN 8276 Jakob Olsen Århus Sejlklub 60.0

3rd DEN 8251 Christian Rohde SKS 63.0

5th NOR 3611 Martin Mejlænder-Larsen Bærum SF  90.0

10th NOR 3614 Gotfred Andenes Hjellestad SF 105.0

11th NOR 3420 Emil Fadler Kvamme Bærum SF 108.0

20th NOR 3620 Ulrik Backe Vestfjorden SF 149.0

24th NOR 3584 Martin Johan Janssen Tønsberg SF 175.0

30th NOR 3621 Vincent Wahl Vestfjorden 197.0

34th NOR 3520 Martin Amaral Halseide Asker SF 214.0

38th NOR 3276 Henning Ødeby Karlsen Nesodden SF 230.0

Zoom 8 jenter

1st DEN 203 Anna Beck Thelin Frederikssund/Skovshoved 33.0

2nd DEN 95 Trine Bentzen Yachtklubben Furesøen 40.0

3rd DEN 106 Anne Mette Laugesen Sallingsund Sejlklub  42.0

4th NOR 163 Helene Mjelde Gjerde Hjellested Seilforening 46.0

5th DEN 217 Kathrine Molbjerg Olesen Struer Sejlklub 57.0

10th NOR 88 Lene Hjellestad Hjellested Seilforening 64.0

13th NOR 174 Ann Kristin Tangevold Moss Seilforening 67.0

17th NOR 180 Victoria Heiås Bundefjorden Seilforening 97.0

21st NOR 136 Karoline-Sophie Bergesen Stord Seilforening 136.0

25th NOR 171 Madeleine Bremsrud Lauritzen Moss Seilforening 165.0

28th NOR 205 Pernille Tangevold Moss Seilforening 175.0

31st NOR 204 Mina Eriksen Brevik Seilforening 192.0

Zoom 8 gutter

1st DEN 183 Mathias Schnack Yachtklubben Furesøen 21.0

2nd DEN 10 Troels Moltsen Vejle / Fredericia Sejlklub 24.0

3rd DEN 201 Andreas Bekker Jeppesen Furesøen / Skovshoved Sejlklub 30.0

4th NOR 176 Eirik Gramnæs Nesodden Seilforening 44.0

10th NOR 187 Jens Henrik Johnsen Hjellested Seilforening 79.0

12th NOR 184 Andreas Hole Moss Seilforening 84.0

19th NOR 153 Håvard Toft Larsen Lillesand Seilforening 125.0

20th NOR 196 Daniel Bjelkarøy Westervik Ran Seilforening 128.0

22nd NOR 173 Eirik Byrkjeland Florø Seilforening 156.0

25th NOR 207 Christoffer Bue Asker Seilforening 158.0

26th NOR 203 Marius Dyhr Petersen Moss Seilforening 160.0

29th NOR 100 Gorm Osborg Nesodden Seilforening 183.0

E-jolle jenter

1st F NOR 410 Ina Berentsen Kullmann Bærum Seilforening 20.0

2nd F NOR 413 Anette Kleppestø Svelvik Seilforening 27.0

3rd F SWE 26 Hanna Larsson Halmstads SS 28.0

4th F NOR 434 Annelise Berentsen Kullmann Bærum Seilforening 29.0

5th F NOR 435 Tine Simensen Oldereid Bærum Seilforening 34.0

6th F NOR 397 Katrine Johansen Svelvik Seilforening 37.0

7th F DEN 29 Annemette Eskildsen Egå Sejlklub (25.0) 7.0 2.0 (16.0) 15.0

12th F NOR 392 Hanna Johansen Svelvik Seilforening 82.0

18th F NOR 865 Anine Sandviken Svelvik Seilforening 104.0

E-jolle gutter

1st M NOR 300 Jon Aksel Mortensen Arendals Seilforening 23.0

2nd M NOR 382 Kristian Hammarstrøm Drøbaksund Seilforening  27.0

3rd M NOR 418 Martin Frigstad Pedersen Christiansand Yacht-club 30.0

4th M NOR 420 Alexander Wallem Berge Bergens Seilforening 38.0

6th M NOR 430 Magnus Andersen Nesodden Seilforening 48.0

8th M NOR 421 Nicholas Fadler Martinsen Soon Seilforening 52.0

12th M NOR 361 Nicholas Lohrmann KNS 98.0

13th M NOR 353 Karl Emil Schjøtt Staubo Bergens Seilforening 105.0

18th M NOR 428 Fredrik Eriksen Brevik Seilforening 125.0

19th M NOR 408 Oscar Widenstam Brevik Seilforening 128.0

33rd M NOR 411 Christopher Small Vestfjordens Seilforening 188.0

35th M NOR 431 Sindre Skrede Bærum Seilforening 193.0

36th M NOR 307 Fredric Løvenskiold Vestfjordens Seilforening 199.0

40th M NOR 385 Endre Nordstrand Bærum Seilforening 215.0

Laser Radial

1st NOR 189679 Mikkel Berger Drøbaksund 16.0

2nd NOR 1893273 Nicholas Small Vestfjorden SF 16.0

3rd NOR 192715 Brage Wiik-Hansen Asker Seilforening 20.0

4th NOR 194138 Henrik Begby KNS 25.0

6th NOR 193445 Tiril Bue Asker Seilforening 38.0

7th NOR 183365 Kristine Strandenes Grimstad Seilforening 38.0

8th NOR 195776 Lars Reidulff Asker Seilforening 49.0

10th NOR 7 Erik Hveding Svelvik Seilforening 64.0

11th NOR 190684 Marthe Bjerkåsholmen Asker Seilforening 70.0

12th NOR 158089 Morten Sydow Mo Svelvik Seilforening 73.0

13th NOR 186378 Thomas Johansen Grimstad Seilforening 75.0

14th NOR 173811 Petter Mollerup Asker seilforening 79.0

15th NOR 186004 Kjetil Blindheim Hole Asker Seilforening 112.0

RS:X

1st NOR 2 Halvard Holden Feragen Arendals Seilforening 8.0

2nd NOR 23 Maria Aadland Mollestad Bærum seilforening 17.0

3rd DEN 321 Lærke Buhl Hansen Århus Sejlklub 24.0

4th NOR 262 Karl Magnus Kalvik KNS 30.0

5th NOR 3 Eirik Oxholm Larvik Seilforening 45.0

8th NOR 13 Karine Holden Feragen Arendals Seilforening 65.0

9th NOR 284 Øystein Bloch Haukeland KNS 70.0

10th NOR 21 Henrik Christiansen Arendals Seilforening 70.0

11th NOR 289 Pål Hellum KNS 79.0

12th NOR 263 Sigurd Kalvik KNS 81.0

13th NOR 331 Eivind Bendixen Grimstad seilforening 85.0

14th NOR 231 Nicolay Egeberg Arendals Seilforening 97.0

15th NOR 123 Anders Pedersen Drøbakssund seilforening 126.0