
Dehler 44 «Off Course» med ny rekord
Det ble en veldig rask runde i Vestfolds skjærgård for deltagerne i I Kaupangleden.
Dehler 44 «Off Course» brukte under 13 timer på regattaen, og på korrigert tid er det ti timer og ti minutter raskere enn rekorden fra 2023. «Off Course» var 15 minuter foran X-34 «Extase», som vant den lille Nor Rating-klassen.
Men aller raskest var trimaranen «Sjaman» med Jan-Kristian Wedler. Dragonfly 28 brukte bare ni timer og tre minutter på den 90 nm lange banen. Det er 10 knop i snitt.


18 båter
Etter at Raymarine 2Star ble avlyst på grunn av dårlig påmelding ble det 18 båter i Kaupangleden som uheldigvis ble arrangerte på samme helg. En av de som flyttet seg over fjorden fra Ahnkø til Larvik var Marius Løken som fikk med seg Tim Sandberg. Tim er en mann som både har seilt regattaen før, og som kjenner denne kysten godt.
- Det ble en veldig artig regatta! Alt i alt en regatta jeg tror passer de fleste – en fin miks av inshore og offshore. Det var min første Kaupang – men neppe den siste!, mener vinneren av regattaen overall.

.

Rask runde
– Vi hadde fine forhold med 11–12 knop den første delen, roligere vind inn Tønsbergfjorden og gjennom Vrengen, før det økte til 13–14 knop mot runding ved Fjærholmen. Det gikk stort sett i A2. Deretter fikk vi kryss ut mot Færder i mellomvind.
Vinden løyet litt nær Svenner, ned mot 3–4 knop, før den tok seg opp som meldt – til rundt 20 knop. Vi satte A4 ved runding, med grov sjø og perioder med 23 knop var det utfordrende nok. Ved Rakkene valgte vi å berge fremfor å ta risikoen med en jibb. Vi gikk i mål rett før kl. 04:00, da med A2 i 7–8 knops vind.
Vi gjorde vel ikke noe spesielt smart, men heller ingen store feil. Vi holdt litt lengre sør enn de fleste ved Svenner, og det tror jeg var et bra valg. Og aldri feil å seile med Tim, han er en flink fyr, sier Marius Løken.