Mot Skagen i 14 knop
«Al Capone» planer i skrivende stund forbi Bolærne, hvor de kniver med «Norsteam» etter å ha passert «Onyx».
MOT SKAGEN: Fra «Al Capone» med Seilas' redaksjonssjef om bord. MMS-foto: Axel Nissen-Lie.
– Detter er gøy, vi drar innpå «Norsteam» og planer, forteller Seilas' redaksjonssjef Axel Nissen-Lie, som seiler som mannskap om bord i «Al Capone» med skipper Tom Richard Rasmussen som skipper.
Richardsens GP 42 har allerede passert X-55«Onyx», etter at «Al Cap» ble liggende noe etter i starten.
– Vi hadde en litt dårlig start, og ble liggende i le. Men nå har vi en fart på mellom 12-15 knop og planer. Vinden er frisk nordøst, og akkuratt nå har vi en flott solnedgang her ute, forteller Nissen-Lie.
Mørke skyer i horisonten varsler likevel om Skagen-seilerne må belage seg på en våt natt.
Vinden er ventet å dreie med nordlig utover natten, noe som betyr at fokkesløren vil byttes ut med spinnaker.
– Vi sitter og ser på en båt foran oss som prøver seg på spinnaker, men det går dårlig. Så det er nok for tidlig for spinnakeren ennå. Men vi satser på å få den opp etterhvert. Det betyr enda mer fart, sier Axel Nissen-Lie fra «Al Capone».