Bananer og kvinnfolk seiler mot Hestnes
Rapport fra jentebåten «Annatria» som i helgen seilte Hestnes Cup fra Tromsø.
Fire barske båter la ut mot Hestnes en u-høstlig helg i september. Bølgene braste over dekk, mens regnbuen strakte seg over Tromsø og rammmet inn synet av Tromsøbrua sammen med Ishanvkatedralen. Slik startet helgens Hestnes cup.
Målet var Hestnes gård med sine geiter, sauer og franske kokk som disket opp en deilig fiskesuppe av lokale råvarer. Saunaen varmet opp seilerne, og nordlyset danset over bålet på kvelden. Tromsø seilforening sin cup er ment å være en fin inngang til regatta for familier. Med yngste seiler på 7 år og storebror som virkelig fikk blod på tann da han over middagen meddelte at de hadde seilt på 3 timer 40 minutter og 34 sekunder. Fra hukommelse. Kanskje vi ses på tirsdagsregattaene fremover!
Halvparten damer
Det har også vist seg at Hestnes cup er attraktivt for studenter og andre turseilere. Av de voksne var halvparten damer. «Annatria», Allegro 27, ble jente-båt som vanlig. Og fløy sin barbie-rosa genakkker med stolthet. Ingen seiler over 50 år. Siden oppstarten i 2023 har nå 12 ulike båter tatt turen til Hestnes. I et miljø som typisk ser 5-15 båter på tirsdagsregatter er vi glade for at nye båter blir med.
Spinnakler for første gang
Søndagens retur seilas var i sterk kontrast til lørdagens. Med medvind fikk «Vajra», en Comfort 30, mulighet til å seile spinnaker for første gang. Den havna opp-ned, selvsagt. Heldigvis var vinden snill og både mannskap og seil slapp unna kun med å være litt flau. Resten jubla! Da «Pax», en x-362 og flere års erfaring, presterte å gjøre det samme ble jubelen enda større! Vi støtter hverandre i Nord.
Det ble en mer klassisk seiltur på søndagen med vind som dukket opp og forsvant. Båter som parkerte. Andre som forbipasserte og generelt mye frustrasjon. Solen, derimot, skinte kraftig. På et tidspunkt sto deler av mannskapene og holdt ut storseilbom iført shorts og BH. I Tromsø. I september!!! Global oppvarming kjennes godt her oppe.