Team Brunel trening, 02-03-2014, Lanzarote, Spania
KOMFORT: Høyere overbygg som holder vannet unna, gjør båtene tryggere en VO70-ene. Trimliner blir ledet i tre kanaler, og vendeblokker gjør det mulig å bruke alle vinsjene.
SALONG: Her bor mannskapet. Byssa, en vaskt og et gassbluss står mot hovedskottet. Forut for det er det seilbinge og en toalettskål. Dørken er motorkassen.
STRØM: Motoren har aksling ut både i front og akter. I front driver den to 150 amp generatorer som gir 24 volt. Den driver også hydraulikken til kjølen.
PÅ DEKK: Masten står på dekk, som en turseiler. Liner er ført i kanaler til cockpit. Kanaler på fordekket fungerer som fotlist, samt forsterkning. Stikk-kjølene heises rett fra masten.
KONTROLL: Rormanenn kan styre det meste fra båtens B&G-system, som svingkjølen.
KARTBORD: To PC-er, en liten plotter og et seilinstrument. Kartbordet er blitt ryddig. Det er plassert under cockpiten og kan roteres, slik at navigatøren alltid kan sitte til lo.
FIBER: Blokker har hurtigkoblinger og dyneemaløkker. Dekksutstyret er levert av Harken.
LETT: Høy fart med lett båt gjennom store bølger er en dårlig kombinasjon. Vannballast skal gjøre det mer komfortablet.

VO65 setter ny standard

Knut Frostad har bestilt syv like båter til Volvo Ocean Race som skal tåle en tøff jordomseiling. Om bord er det nye og spennende løsninger. Seilas har sett hvordan båtene blir til.

Publisert Sist oppdatert

PLUSS-ARTIKKEL - KREVER INNLOGGING

For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud:

Digitalt månedsabonnement

99,-

pr. måned

BESTILL HER

Digitalt
årsabonnement

699,-

pr. år

BESTILL HER

Gullabonnement
Blad og digital

899,-

pr. år – 6 utgaver + Norske Gjestehavner

BESTILL HER