America's Cup

New Zealands America’s Cup-båt klar til sjøsetting
Første AC75-båt ble avslørt under rigging i New Zealand i dag.

Emirates Team New Zealand er første lag til å avsløre sin AC 75, båttypen som skal brukes under neste America’s Cup. Da skal det brukes foilende enskrogsbåter i motsetning til i 2017 og 2013 hvor det ble seilt med foilende katamaraner.
Over vann
Fredag 6. september er datoen Emirates Team New Zealand offentlig lanseres. Det skjer under et direkte sendt TV-program. Skrogformen er bare en del av et stort puslespill. Det er foilene og riggen som vail avgjøre farten. Skroget vil være over vann i mesteparten av regattaene, og det viktigste med formen er å ha redusert luftmotstand.
Skrogformen vil være avgjørende i lett vind, når den ikke foiler. Det er også viktig at skroget løfter seg lett opp av vannet, og foiler så tidlig som mulig.
Treningsbåt
Emirates Team New Zealand skal bygge to AC 75, og det er andre båt som skal brukes i selve America’s Cup. Skroget har et markert negativts spring. Undevannskroget har en flat V-form med en nedsenket bul i midten. Baugen minner om den siste generasjonen IMOCA-båter.
Les: Nedtelling mot America’s Cup-avsløringer
