Storbritannia.gif Tyskland.gif Frankrike.gif Sverige.gif Danmark.gif Finland.gif Spania.gif

SEILmagasinet

Adresse:
Leangbukta 40
1392 Vettre
Tlf: 66 76 49 50
Epost: post@seilmagasinet.no

Bestill abonnement

Sidene er utviklet av
07 Web AS
Siste kommentarer
Flott initiativ [03.02.2012]
ny versjon av platu 25 [31.01.2012]
Tingreferater [25.01.2012]
GB or England? [23.01.2012]
lite spennende.. [21.01.2012]
Gjesp! [20.01.2012]
Enkelt regnestykke [20.01.2012]
Flere kurs i vente [19.01.2012]
Økonomi.. [19.01.2012]
Økonomiske problemer [19.01.2012]
Shorthanded ranking
Lik 1 Simen Løvgren
Lik 2 Lars Petter Karlsen
Lik 3 Karl Otto Book
Lik 4 Tor Hove
Lik 5 Arild Schei
Lik 6 Per Ottar Skaaret
Opp 7 Rune Aasberg
Ned 8 Pål Terje Christensen
Opp 9 Jørund Fjøsne
Ned 10 Fredrik Brandt-Rasmussen
Siste blogginnlegg
Marthe Enger Eide: 2012!
[02 Jan 2012]
Galeb: GODT NYTT ÅR
[31 Dec 2011]

SOLO Med sin Class 40 SOLO – og da kun sammen med Arild Schei eller alene – skal Rune Aasberg gjennomføre 2010-sesongen blant de store. (SEILfoto: Asbjørn J. Thorup)
Satser på Round Britain Raceog Route du Rhum

Rune Aasberg mot sin livs sesong

Rune Aasberg går en spennende sesong i møte, en sesong som kan bli hans livs sesong – der soloseilasen Route du Rhum er det store målet.

Del på:

Tips en venn

Morten Jensen - 03.12.2009, 17:22

– Ja, selv om jeg ikke fikk deltatt i doublehanded-regattaen Solidaire du Chocolat i år, er soloseilasen Route du Rhum over Atlanteren, som starter 31. oktober 2010, fortsatt mitt ufravikelige mål, sier Rune Aasberg til SEILmagasinet.

Rune Aasberg håpet å ta skrittet ut på den internasjonale shorthanded-arenaen i år, men en mislykket kvalifiseringsseilas for Solidaire du Chocolat sammen med franskmannen Patrice Carpentier satte en stopper for det. De måtte som kjent bryte forsøket på å seile kvalifiseringen til regattaen.

NY MAKKER.
Men fortsatt gjelder hovedmålet hans, Route du Rhum 2010. Det skal imidlertid seiles mye i Class 40en SOLO før han kommer så langt, og med seg som makker til neste år har han fått trønderen Arild Schei.

– Ja, jeg er veldig glad over å ha fått mjed meg en så dyktig seiler og trivelig kar som Arild, sier Aasberg.

ROUND BRITAIN. Deres store mål sammen er doublehandedregattaen Round Britain and Ireland Race, der de allerede figurerer på deltagerlisten sammen med 35 andre båter – foreløpig. Foreløpig er det to Class 40er og tre Open 40er som stiller til start i regattaen, og det er en begrensning på 50 båter. De øvrige deltager-båtene er i spennet fra en Open 50 og ned til en langkjølet Contessa 32.

Hjem fra England satser Rune Aasberg på å seile alene de 1000 nautiske milene som kreves for å kunne delta i Route du Rhum.

TRENING OG NORSKE REGATTAER.
Før de kommer så langt skal imidlertid Aasberg og Schei seile både hjemlige regattaer og trene. Av regattaer står både Helly Hansen Skagen Race og Seilmakeren Doublehanded, og når det gjelder trening, sier Aasberg:

– Jeg håper vi skal få trent mye på å seile i medvind – ikke minst i mye vind, for det har vi nesten ikke fått gjort i år. Det har vært et år med nesten bare motvind!

De håper å komme i gang med treningen for fullt allerede i mars. SOLO ligger på sjøen ved Dronningen i Oslo, så blir det isfritt i vinter, kanhende vil seilingen starte enda tidligere.

FORBERDELSER. – Det går imidlertid mye tid med til foreberedelser; det er mange av dem, og min erfaring er at forberedelsene er nærmere 80 % av regattaen. Jo bedre forberedelsene er, desto enklere blir det å gjennomføre – ikke minst fordi feilprosenten går så dramatisk ned, sier Rune Aasberg.

Kalibrering av instrumentene og autopiloten er av de aller viktigste detaljene i så måte, mener han.

SYDNEY–HOBART.
Akkurat nå er det imidlertid ikke bare shorthandedseiling, SOLO og forberedelser som teller. Om ikke lenge setter han seg på flyet med kurs for Sydney for å delta i regatta-klassikeren Sydney–Hobart.

– Jeg skal seile sammen med en australier jeg ble kjent med mens vi holdt på å bygge SOLO. Han har også kjøpt en Express 40, og vi har holdt kontakten etterpå. Nå i julen er jeg blitt invitert til å være med ham, og det kan bli spennende. Vi skal seile en 40 fots australsk båt bygd i karbonfiber – og det blir ikke noen shorthandedseilas. Vi seiler med fullt mannskap.

Og vil du følge Rune Aasberg i Sydney–Hobart så heter båten han seiler om bord i WASABI.

– Jeg gleder meg veldig – med litt skrekkblandet fryd – til å seile dette beryktete racet, sier han.



 


 

Alt innhold på www.seilmagasinet.no er opphavsrettslig beskyttet – © SEILmagasinet. 
SEILmagasinet arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk.
SEILmagasinet har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til.

Kommentarer til artikkelen:

Det er 1 kommentar registrert.
Tittel: Navn: Tid:
Stå på! Knut Berg-Jacobsen 04.12.09 22:05

Ny kommentar:

Ditt navn:
Tittel til kommentar:
Kommentar:

Vis respekt for andre lesere og omtalte personer.
Kommentaren kan være inntil 7000 tegn.

Visuell bekreftelseskode:
Tast inn tegnene du
ser her i feltet under.
» Les reglene i sin helhet og hvordan vi håndterer overvåkningen.
Jeg har lest og akseptert seilmagasinet.nos regler for kommentarer.

Legg til!

Siste fra SEILtube
Mini i Skude-seilasen 2011
Se videoen her
Færder`n 2011
Se videoen her
HH Skagen Race 2011
Se videoen her
F18 Speedjunkies
Se videoen her
11 500 besøkte Båter i sjøen

– Bortsett fra med været, er vi rimelig godt fornøyd med Båter i sjøen. Vi skulle selvfølgelig gjerne hatt flere besøkende, men i dagens marked og med så mye øs pøs synes vi at ca 11.150 er bra.  Det er også mange som melder om at det, tatt markedet i betraktning, var god kvalitet på de besøkende, sier Erlend Prytz i Båter i sjøen.

07.09.2011 09:10:22
Forsvunnet jernstake erstattet

– Jernstaken ved Kråkholmflua som ble borte i vinter, er nå erstattet med en ny, forteller Jon Brambani i Bærum Seilforening, som roser Kystverkets raske reaksjon med å få på plass en ny stake.

10.06.2011 15:28:47
Frivillighet for 875 000 kroner

Ran Seilforenings 396 medlemmer bød i 2010 på en frivillig innsats for sin forening til en verdi av 875 000 kroner. Dette går det frem av et frivillighetsregnskap foreningen har satt opp. 3500 timer har medlemmene stilt opp med, og med en timepris på kr 250 kommer man frem til dette beløpet. 16. februar har foreningen årsmøte.

14.02.2011 08:20:40
676 medlemmer i Moss Seilforening

Moss Seilforening avholder sitt årsmøte 16. februar, og i årsberetningen går det frem at foreningen har 676 medlemmer og god økonomi. I 2010 feiret foreningen sitt 50 års jubileum.

14.02.2011 08:16:54
Egil Magne Haugstad ny leder i Asker Seilforening

Etter fire år i førersetet må Siri Gjerdrum – Frk. Formann – gi seg som leder av Asker Seilforening. Lovene tillater ikke at en leder sitter lenger enn i fire år. Til ny leder har valgkomiteen innstilt Egil Magne Haugstad. Foreningen avholder sitt årsmøte 15. februar. Asker Seilforening har 1095 medlemmer. Det er en økning på 8 fra 2009.

14.02.2011 08:05:16
Solid medlemsvekst i Bundefjorden

I Bundefjorden Seilforening har medlemstallet økt med 19% fra 2009 til 2010. Nå teller foreningen 585 medlemmer mot 490 i 2009. Det er en tilvekst på 95 nye medlemmer! Foreningen har sitt årsmøte 15. februar.

14.02.2011 08:02:21
Opptur for Düsseldorf-utstillingen

Da Düsseldforf-utstillingen stengte dørene, hadde 250 000 mennesker fra 60 land vært innenfor i utstillingshallene. Det er 10 300 flere enn i 2010. Også antall utstillere økte. I 2010 vra det 1568 utstillere. I 2011 var det 1571.

08.02.2011 09:03:53
Lønnsomt stop over-besøk

Mer en 105 000 mennesker besøkte Cork og Kinsale i Irland da Clipper Race – en regatta rundt jorden i identiske båter – hadde stop over-havn der i juli 2010. Beregninger viser at dette tilførte den lokale økonomien 5,6 millioner euro.

Byen hadde selv med en båt i racet, og gjennom at regattaens nettsted er blitt fulgt av ca. 104 millioner mennesker, har man beregnet at oppmerksomheten båten – og derigjennom byen Cork – har fått i media, har en markedsverdi på ca. 26,5 millioner euro.

Når får vi en båt som heter Oslo, Bergen, Stavanger, Trondheim eller noe annet? Neste race går i 2011/12.

08.02.2011 08:56:13
Rundt Karibia på vinterstid

Hvem kunne ikke ha tenkt seg å være med i RORC Caribbean 600 – en regatta som starter 21. februar 2011? 600 n mil rundt i Karibia... Regattaen starter i Antigua – og flåten går i mål der.

08.02.2011 08:45:43
Ny president i Class 40-forbundet

Francois Angoulvant er valgt til ny president i den internasjonale Class 40-forbundet etter Jacques Fournier, som har sittt i setet i 4 år. Den nye presidenten uttaler tre målsettinger:

1) Utvide kommunikasjonsaspektet rundt Class 40 slik at klassen skal bli attraktiv for sponsorer.

2) Sette opp en regattaplan som appellerer til alle Class 40-seilere.

3) Sikre at klassereglene er stabile, samtidig som de ivaretar en utvikling av klassen. Utfordringen er å finne en balanse mellom de forskjellige båtene og medlemmenes ulike ambisjoner.

08.02.2011 08:41:33
Match Racing i Bavaria 40S

I mars vil flåten av Bavaria 40S – den regatta optimerte utgaven av Bavaria Cruiser 4 – være plass i Tyskland hos Match Race Germany. 24.–29. mai samles verdens match-elite på Lake Constance for å unnaseile en runde i World Match Racing Tour. Syv båter vil være i aksjon.

08.02.2011 08:34:37
America’s Cup-datoer i 2013 fastlagt

Skulle du bedrive langtidsplanlegging og har lyst til å oppleve America’s Cup i San Fransisco i 2013 og de nye, spektakulære katamaranene, kan du notere deg følgende datoer:

Louis Vuitton Cup: 13. juli–1. september 2013

America’s Cup: 7. –22. september 2013.

26.01.2011 11:31:02
America’s Cup til San Fransisco

Rett før nyttår ble det klart at San Francisco blir vertsby for America's Cup i 2013. Regattaen vil foregå mellom Golden Gate Bridge, Alcatraz og Coit Tower.

02.01.2011 18:46:21
SEILmagasinet på Twitter

Laster…


Følg seilmagasinet på Twitter.
Dagens SEILfoto
Morten Jensen
25.10.10
HØSTSTORMEN 2010. Årets siste regatta i Molde, i alt fra sprakende sol til illsvarte sluddbyger.
SEILfoto: Morten Jensen