«Fifty Fifty» kan vinne overall
Av de båtene som nå er i mål har nye XR 41 med Anders Wilhelmsen som skipper seilt klart best.
«Fifty Fifty» brukte 19 timer 18 minutter og 28 sekunder fra Holmestrand til Skagen. På korrigert tid blir det 20 timer, 33 minutter og 46 sekunder. Det er 27 minutter raskere på korrigert tid enn nest beste båt som så langt er i mål, Dehler 44 «Off Course».
Yngst er best
«Pixeline» har som vane å vinne Skagen Race. X-442 er også i mål på en god tid, men båten var i mål nesten to timer bak, og 28 minutter på korrigert tid. XP 44 «Roccabella» krysset mållinjen ti minutter foran «Pixeline», men ender 47 minutter bak på korrigert tid.
Dehler 30 OD «Hyrrokkin» er den minste båten i mål, men denne havner en time og 20 minutter bak «Fifty Fifty» på korrigert tid.
Dramatikk i natt
– Vi hadde en gøyal slør fra Brofjorden til Skagen. Båten går som et tog, og hele seilgarderoben har vært i sving i skiftende forhold. Mye å lære, men vi er happy med første race i ny båt, meldes det fra den nye X-Yachtsen.
Kapp Sailing har notert 13,6 knop som toppart under regattaen.
– Vi hadde en MOB rett nord for Skålholmen. Et stort og kraftig vindskift sendte oss ut i en kineser under spinnaker og stagseil, og én person gikk over bord. Heldigvis har vi drillet på dette. Crewet gjorde alt etter boka, og personen var om bord igjen etter kun et par minutter.
– Vi skulle gjerne hatt forholdene som var meldt fra start, men vi fikk tross alt litt skarp slør og planeføre fra Brofjorden til Skagen, meldes det fra «Fifty Fifty»
Sliter med Manage2Sail
Regattakontoret har ikke teknikken med seg. Resultatene blir fortløpende plottet, men så langt har det ikke lykkes med å publisere tallene ut til publikum.
Vi snakket med skipper og mannskap på «Fifty Fifty», «Pixeline» og «Roccabella» før start.