GGR 2026 SITraN Challenge Prologue – Start Day Chaos | 16 August 2026. Credit: Bernard Gergaud
JORDA RUNDT: Mara deltar i en soloregatta rundt jorda og er eneste kvinnlige deltager. Hin seiler en Saltram Saga 36. Regattaen er beregnet til å ta åtte måneder.

Mara tildelt hard straff

Den norske Golden Globe-deltageren har brukt satellittelefonen som ikke er tillatt i følge regattareglene. Det vil svi på resultatlista

Publisert Sist oppdatert

I følge er Facebook-innlegge på Golden Globe Race side har Helga Marie Løvenskiold Kveseth, eller Mara tatt seks telefonsamtaler via satellittelefon med sin manager. Det har gitt henne en tidsstraff på 16 døgn. 

Straffen ble gjort kjente etter at SEILmagasinet hadde sin ukentlige sending. 

På vei hjem

Straffene sones når seilerne befinner seg i Nord-Atlanteren på vei nordover mot Les Sables-d'Olonne. På et gitt tidspunkt må seileren snu og seile sør for sin nåværende breddegrad (breddegraden seileren befinner seg på i det øyeblikket straffen starter), og holde seg sør for denne breddegraden til straffen er sonet. De kan seile hvor de vil, men når de setter kursen nordover igjen, må de krysse det opprinnelige startpunktet for straffen innenfor en avstand på 60 nautiske mil.

Alle deltakere har en papirkopi av seilingsbestemmelsene (Notice of Race / NOR) om bord, og deres managere har en digital kopi. Begge parter har blitt personlig orientert om NOR F.8.1 vedrørende tidstraff for urettmessig bruk av satellittelefon og hvordan disse straffene fungerer.

NOR F.8.1 — Uautorisert satellittelefonsamtale

«Etter at alle fakta er vurdert, og etter GGR-ledelsens eget skjønn, kan straff for en uautorisert satellittelefonsamtale inkludere en tidstraff på 24 timer for første overtredelse der det ikke er bevist vesentlig assistanse. Ved påfølgende overtredelser gis det 72 timers tidstraff, og deklasvering til Chichester Class dersom det bevises at vesentlig assistanse er gitt.»

Også franskmann

Regattaen yngste deltager, Louis Kerdelhue, har fått straff. Han har hatt en samtale med sin manager om problemer med sin båt. For det får han 24 timers tidsstraff. 

Golden Globe Race

Golden Globe Race er en hyllest til Sunday Times Golden Globe Race som var verdens første soloregatta rundt jorda, en regatta som startet i 1968. Ideen er at deltagerne kun kan benytte seg av teknologi som var tilgjengelig på slutten av 60-tallet, bortsett fra sikkerhetsutstyr. Det betyr ingen GPS og kartplotter, men papirkart og sekstant. Deltagerbåtene skal ha en konstruksjon som på 60-tallet. De skal være mellom 32 og 36 fot og være langkjølte, med roret festet i bakkant av kjølen. Båtene må være bygget før 1988. Generelt tungbygde og solide båter. Dette sikrer en flåte av båter som er ansett som svært sjødyktige og i tråd med ånden fra det originale løpet i 1968.

Deltagerne har seilt 4000 nm i båten de skal bruke under regattaen for å bli kvalifisert. 

De er nå påmeldt 17 seiler. Mara er nå eneste kvinne. Pär Nymanfra Sverige er også påmeldt, og har akkurat blitt kvalifisert.

Are Wiig deltok i første Golden Globe Race i 2018. Hans båt ble skadet i uvær utenfor Cape Town, så han måtte bryte. 

Golden Globe Race seiles non-stop rundt jorda uten ekstern hjelp. Starten går fra Frankrike 6. september 2026 og de første båtene er ventet i mål i april.