Class 40 tar en pause i Transat Cafe L’OR
Den minste klassen for regattaen delt opp i to etapper på grunn av dårlig vær. De første båtene er alt i mål i La Coruña, Spania.
Et kraftig lavtrykk nærme seg Irland fra vest og det gir sørlige vinder langs Portugals kyst. Onsdag ettermiddag er halvparten av de 42 båtene i klassen krysset mållinjen og kommet seg trygt i havn. De andre klassene, bortsett fra de tregeste IMOCA-båtene har kommet seg så pass langt sør at de kommer klar av uværet.
Det er «SNSM Faitas Un Don» som vant første etappe etter to døgn og 18 timers seiling. Båten er en ny Marc Lombard-konstruksjon som viser at det kan bygges enda raskere Class 40-båter.
Favoritter i tet
Ultime-trimaranene har nå tatt igjen Ocean Fifty-trimaranene som startet ett døgn før ved Kanariøyene. Vinden har vært mye av og på. I tet ligger «SVR Lazartigue». «Maxi Banque Populair» ligger sist, etter en teknisk stopp i Lorient, men spist seg godt innpå feltet.
«Charal» har tatt ledelsen i IMOCA-klassen og passert «Macif Sante Prevoyance» som nå seiler med Sam Goodchild som skipper. Sist ligger «Paprec Arkea» som måtte snu etter start etter å ha fått skade på riggen. De blir nå rammet av uværet som kommer.