Nytt og nyttig: 

CODE: Nye CX-r fra Seldén kan brukes til enten gennaker eller code på rulle. Her fra en Hallberg-Rassy 370 med Code på CX 25 rulle.
CODE: Nye CX-r fra Seldén kan brukes til enten gennaker eller code på rulle. Her fra en Hallberg-Rassy 370 med Code på CX 25 rulle.

Seldén CXr: ny Code-rulle med tikkefunksjon 

Nyheten er nominert til DAME-award, og bygger videre på CX- og GX serien – introdusert for 15 år siden.

Publisert

Den nye modellen bærer betegnelsen CXr – der “r” står for ratchet. Ratcheten skal hindre seilet i å rulle ut utilsiktet under håndtering.

Ifølge Seldén fungerer sperren i begge retninger:

– For å rulle ut seilet må sperren låses opp, og det gjøres ved å dra tydelig i den delen av rulletauet som får trommelen til å rotere i ønsket retning. Deretter skjøter man inn, og seilet rulles ut. Sperren fungerer i begge retninger, så hvilken vei man ruller ut seilet spiller ingen rolle, skriver Seldén i en pressemelding. 

Nominasjon til DAME Award

Den nye tikkefunksjonen har gjort at produktet er blitt nominert til DAME Award, som deles ut under båtutsyrsmessen METS, i Amsterdam 18.–20. november.

CXr kommer i tre modeller: CXr15 for båter opptil rundt 38 fot, og CXr25 og CXr45 for større båter

Veiledende pris for minste modell er fra 14.650 kroner.