Hovmod sto for fall

Farr 40 «Palander» var først i mål, fulgt av Bavaria 46 «Nirvana». Men mens de to båtene fra TeamNorge skålte for dobbeltseier i Træna Ocean Race hadde de undervurdert startbåten...

Publisert

PANG STOPP: Under fjellet på Lovund  var det stille!  Alle Foto: Linn K. Hansen.

Husøy, Træna;

Seiersrusen viste seg å være kortvarig, for det var startbåten, en Sunfast 32 «Klimask»  med arrangøransvarlig  med Morten Avdem  som trakk det lengste strået i Træna Ocean Race, foran både «Palander» med sine 1,38 og lagkameratane i Bavaria 44 «Nirvana». Sunfastens lystall er på 1,15.

«Palander»s  skipper Emil Casper Engebrigtsen irriterer seg over å ha bommet på starten med fem minutter, men er fornøyd med bra seiling hele veien fra Sandnessjøen til Lovund.

 – Vi hadde bra et bra løft på vestsia mot Dønna, og seilte godt i den svake vinden i begynnelsen av seilasen, mener skipperen.

Pinlig stillhet

Med syv knop rett mot Lovund  var «Palander» uten øyekontakt med  nærmeste konkurrent. Vi valgte innaskjærsleden, og måtte dermed kompensere med et par korte slag for å unngå grunner.  Dermed endte vi også i vindstilla i le av det 800 meter høye Lovund-fjellet.  Konturene av nærmeste konkurrent «Nirvana» ble tydeligere og tydeligere i løpet av det korte kvarteret. For mens «Nirvana», som også transporterte vår bagasje, hadde vind, havnet vi i vindstilla og logget  0,1 - 0,5 knop i 15 minutter. 

Bra innspurt

Vi logget aldri 12 m/sek  som yr.no hadde varslet, men med god driv og slør hele veien fra Lovund til Træna var vi først i mål i landets eldste fiskervær.

Med «Nirvana» hengde på  noen minutter etter var det lenge uklar hvem av SeilNorges båter som hadde vunnet. «Klimaks» vant, med «Nirvana» på andre og «Palander» på tredje plass.

 

Resultater fra Træna Ocean Race 2011:

 Skøyteklasse:

1.     “Mallard”, skipper Steinar Haaland

2.     “Josefine”, skipper  Helge Eriksen

3.     “Karoline”, skipper Jon Kåre Olsen

4.     “Sigurd”, skippere Silje og Solveig S. Haaland

5.     “Halten”, skipper Rolf Jøran Forsmo DNF (Did not finish)

Turklasse:

1.     “Moka”, skipper Trygve Lunheim

2.     “Blue Lady”,skipper Perry Ræstad

3.     “Lengt`n”, skipper Rolf G. Iversen

4.     “Haab”, skipper Asgeir Krokå

5.     “Happy One”, skipper Runar Kristiansen

6.     “Linnea”, skipper Idar Vedal

7.     “Attitude”, skipper Patrick Murphy

8.     “Thea”, skipper Odd Arntsen

9.     “Fryd”, skipper Tor Larsen

10.  “Aurora”, skipper Hans Petter Bergland

11.  “Annun”, skipper Øyvind G. Wennesland

LYS-klasse:

1.     “Klimaks”, skipper Morten Avdem

2.     “Nirvana”, skipper Øyvind Torp

3.     “Palander”, skipper Emil C. Engebrigtsen

4.     “Ara”, skipper Terje Nilsen