
Første X-Yachts uten Niels Jeppesen
Xc47 blir starten på en helt ny generasjon turseilere fra den danske produsenten. Thomas Mielec har ansvaret for linjene.
Sansynligvis den beste turseiler vi noen gang har bygget, skryter X-Yachts i en pressemelding om en båt som ikke er bygget. Prosjektet er fremdeles på skissestadiet, men verftet bygget en mock-up av båten alt i sommer for å få alt til å stemme før båten settes i produksjon.
Xc 47 er planlagt å seile tidlig 2024.
Men prisen er klar. Den starter på 750 000 euro uten moms. Det er under 10 millioner med norsk moms, men over med litt utstyr.
Langturseiler
Xc-serien startet med Xc 45 i 2008, en modell som fremdeles er på programmet. Xc-modellene har blitt svært godt mottatt av både presse og publikum, og flere av disse modellene har blitt kåret til Årets Båt i Europa. Xc-serien ble utviklet med tanke på dem som ønsket å seile lang, og ha en båt som seilte godt, selv om den ble tungt lastet.
– Xc47 blir i korthet en elegant og rask turseiler bygget for en trygg og komfortabel seilas på havet. Vi har jobbet hardt med og utvikle en båt som kan håndteres enkelt og trygt av et begrenset mannskap, uttaler Thomas Mielec i pressemeldingen.
Nye Xc47 får et større storseil enn Xc45, men mindre forseil. Den største fokka er på 55,4 kvm, mens en selvslående variant blir 10 kvm mindre. Dette blir nok en båt som kan dra nytta ev en Code 0 i lett vind, et seil på 115 kvm. Båten blir satt opp med en asymmetrisk spinnaker på hele 180 kvm.


Middelhavsløsning
I cockpiten kan rormannen gjøre alt. Båten får fire vinsjer i rekkevidde til rormannen. Alt av skjøter og fall er ført bak. Dette er en trend som svært mange båter nå tilbyr. Italienske båter har hatt det lenge, men også Hanse. Den første var kanskje Linjett som hadde denne løsningen alt i 2002 da Linjett 40 ble lansert.
Å føre liner bak til rormannen er perfekt til kystseilas og seiling i fint vær. Franskmenn gjør det motsatt. De vil gjøre seiltrimmen fra en beskyttet posisjon. Pogo Structures og Ovni mener det er bedre å sette på autopilot, og ta revet under en beskyttet sprayhood.
Om tidligere modeller i Xc-serien er løygangen på hyttedekk. Det gjør cockpiten tryggere. Rattene er flyttet relativt langt frem, fordi verftet ønsker et akterdekk. Det gir mer stueplass.
Riggen har overvant helt til bordet, mens innerventet er flyttet inn. Båten får en fokk skjøtet fra en kort skinne på hyttedekk. Alt av liner er ført under dekk.

Store vindusflater
Thomas Mielec har skapt en et høyere overbygg. Designeren kaller det semi-deck saloon. Løsningen skal gi bedre sikt ut av båten, og mer naturlig lys under dekk.
I pressemeldingen står det at løsningen gir en mulighet for å ha dørk på ulike nivåer. Ut fra mock-upen så ser det ut som at dørken ved byssa er ett trinn over dørken ved salongen.
Båten får tre lugarer og to store bad som standard, men den ene lugaren kan gjøres om til et arbeidsrom med bla vaskemaskin.
Sammenlignet med Xc45 blir den nye 47 54 cm lengre og 25 cm bredere. Det gir mer volum. Det blir mest synlig fra byssa og akterover. Det aktre badet blir mye større, og økt bredde tillater også badet foran og bli snudd, som gir mer boltreplass i eierlugaren.
X-Yachts har bygget en mock-up som kan vinkles til 20 grader. Det har gjort det mulig å sjekke hvordan innredningen fungerer også når alt er på skrå. Tross avansert 3d, så er mock-up en nyttig løsning for utvikling av en ny modell.
Slike modeller av innredningen i full størrelse er noe Nautor’s Swan har lenge gjort. De hadde til og med hele modellen med på Boot i Dusseldorf ett år.




Avansert bygget
Xc47 får en oppdatert skrogdesign med mer volum akter. Volumet bidrar til økt skrogstabilitet, og større lugarer akter.
Skrogformen er utviklet for å gi komfortabel gange i sjø.
Nyheten blir vakuumstøpt med epoxy og glassfiber i en sandwichkonstruksjon. Også Xc47 får verftets velkjente stålkontruksjon i bunnen av båten for å fordele krefter fra kjølen. Videre bruker verftet karbon på visse steder hvor det er stor belastning. Få verft gir like høy strukturell kvalitet som X-Yachts.
. | Xc47 | Xc45 |
Lengde | 14,30 m | 13,86 m |
Bredde | 4,56 m | 4,31 m |
Vekt | 14 500 kg | 13 220 kg |
Dybde | 2,30 m | 2,21 m |
Ballast | 5 490 kg | 5740 kg |
Motor | 109 hk | 80 hk |
Diesel | 500 l | 460 l |
Vann | 640 l | 590 l |
Seilareal | 123 kvm | 113 kvm |
Storseil | 68 kvm | 61 kvm |
Fokk | 55 kvm | 65 kvm |
.