
Velkjente båter tilbake på startlinjen
Både Class 40 «Solo» og TP52 «Jokerman» blir å se i Skagen race, men begge båter under nye navn.
Etter mange år på Vestlandet er Rune Aasbergs første Class 40 tilbake på Østlandet. Det har den vært en stund allerede, men eieren Kjetil Bakke har ikke deltatt i regattaer før nå. Båten stiller under navnet «CaféRacer 2», og har foreløpig nest høyeste måletall av alle båter. Det høyeste måletallet i dag er det en annen Class 40 som har, det er «Chasing Grace» med Florian Kosche som skipper. Med slør til Skagen kan disse komme kjapt frem, men vil neppe bryte mållinjen først.
Kongens båt på vannet
Potti Skaaret skal ha solgt TP52 «Jokermann», men står oppført som skipper på regattamaskinen som Kong Harald kjøpte ny med navnet «Fram XVI», senere seilt med Thomas Nilsson som skipper under navnet «Wolfpack». I Skagen Race seiler båten under navnet «F-16».
På startstreken finner vi også Marten 49 «Yani» og CNB 76 «EnderPearl» som begge skal seile Shetland Race og Rolex fastnet Race senere i sommer. «EnderPearl» har fått en tradisjon på å komme først til Skagen.

2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2019 | |
Doublehanded | 40 | 40 | 39 | 42 | 42 |
NorRating | 84 | 51 | 55 | 86 | 138 |
U/spinn | 2 | 8 | 6 | 9 | 20 |
Single | 2 | 2 | 3 | 9 | |
Tur | 5 | 1 | 2 | 7 | 6 |
TurGlede | 4 | 4 | 7 | 8 | 20 |
Totalt | 135 | 106 | 111 | 155 | 235 |
Overfylt i Skagen
Det er plass til 150 båter i Skagen. I forrige uke skrev vi at det bare var åtte plasser igjen. Siden den gangen har deltagerantallet økt med 13. Det er nå 135 båter som seiler fra Holmestrand, inkludert 40 båter som seiler Doublehanded NM. Det er Nor rating-klassen som trekker deltagere, og turseilerne som svikter regattaen. I 2019 var det 20 båter som seilte uten spinnaker og 20 båter med i turklassen. I år blir det bare to båter i Nor Rating uten spinnaker og fire i TurGlede.