Rakk fotballkamp i Skagen som lovet
Målet er å nå Anholt i ferien. Når to om bord bare har en ukes ferie, så må mulighetene utnyttes.
Vi hadde en behaglig start på ferien lørdag 27. juni med kryss ut fjorden og natt på svai i Evjesund. Evjesund litt sør for Moss er et sted jeg hatet som barn, men som gir mening som godt voksen.
Det ble kryss videre til Strömstad hvor August og Astri mønstret på. Her ble vi liggende værfaste på mandag, men kom tidlig avgårde på tirsdag.
.
.
Rask lystseilas
Klokka 03:00 kastet vi loss fra Strömstad. Na var det fris vest-nordvestlig vind som ga fin bør sørover. Det var grov gammel sjø utpå, så vi seilte innaskjærs. Det gjelder å utnytte værvinduene.
Det gikk fort. Klokka 11:00 var vi forbi Smögen. Käringöen var et tenkt mål, men med høy fart var det muligheter for å nå lengre. Ut fra Smögen forbi Hallö Fyr så vi at vi stod opp Skagen. Vi sjekket Orca og lagde en weatherrouting. Ville vi klare å krysse over, og rekke fotballkampen mellom Elfenbenkysten og Norge klokka 19:00. Orca menet vi ville klare det, og lovte snill vind hele veien.
Snill vind fikk vi, men også mye motstrøm. Vi brukte en time lengre enn Orcas beregning, men vi fikk vinden som meldt. Vi rakk forballkampen med en time og fikk spist middag før kampen startet.
.
Mistet sjarmen
Skagen er ikke som det en gang var. De sjarmerende blå fiskebåtene er erstattet med gigantiske industri fiskeskip. Med ny molo er det også plass til cruiseskip. Gatene er fulle av amerikanere som snakker høyt og går veldig sakte.
Ved kaia har det også kommet opp et digert bygg. Bygget ser ut som en gammel engelsk industribygning som faller igjennom både arkitektonisk og historisk. Bygget ville nok arkitektopprørret satt pris på, men hverken befolkningen i Skagen eller jeg er begeistret.