MIDLER: Chris Bjelke i Gjensidigestiftelsen vil gjerne ha gode søknader fra seil-Norge før fristen går ut i starten av neste uke.

«Rik onkel» med midler til unge seilere

Seilforeninger over hele landet kan nå søke Gjensidigestiftelsen om støtte til tiltak som får flere barn og unge inn i organiserte fritidsaktiviteter. Det kan søkes om mellom 30.000 og 800.000 kroner, og fristen er 1. september.

Publisert Sist oppdatert

Gjensidigestiftelsens utlysning «Aktive og engasjerte barn og unge 2026» retter seg mot barn og ungdom til og med 24 år. For seilforeninger kan ordningen blant annet være aktuell for prosjekter som senker terskelen for å begynne med seiling, rekrutterer nye seilere eller gjør nødvendig utstyr lettere tilgjengelig.

Det gis støtte til tiltak som fører til at flere barn og unge deltar i organiserte fritidsaktiviteter. Midlene kan blant annet brukes til å starte og gjennomføre aktiviteter, rekruttere deltakere og frivillige og legge til rette med utstyr og inventar.

– Vi ønsker oss flere gode prosjekter før søknadsfristen går ut i starten av neste uke, sier Chris Bjelke i Gjensidigestifelsen til SEILmagasinet.

Vil ha ungdom inn i organisasjonen

Utlysningen handler ikke bare om selve aktiviteten. Det kan også søkes om støtte til kurs og andre kompetansetiltak som gjør unge i stand til å ta på seg oppgaver og roller i frivilligheten.

Gjensidigestiftelsen legger særlig vekt på at barn og unge selv involveres i planleggingen og gjennomføringen. Prosjekter som inkluderer barn og unge uavhengig av funksjonsnivå og økonomiske eller sosiale forutsetninger, vil også bli prioritert.

Samarbeid med kommunen eller andre organisasjoner, frivillig innsats og egenfinansiering teller positivt. Det samme gjør miljøhensyn som gjenbruk og utlån av utstyr, noe som kan være særlig relevant for seilforeninger med joller og annet felles utstyr, men også prosjekter med oppussing og lignende kan være aktuelle.

Inntil tre år

Lag, foreninger og organisasjoner registrert i Frivillighetsregisteret kan søke. Prosjektene kan vare i inntil tre år, og søknadsbeløpet må være på mellom 30.000 og 800.000 kroner.

Det gis ikke støtte til blant annet ordinære driftskostnader, bygging eller oppussing av anlegg og lokaler eller aktiviteter som foregår i utlandet.

Søknaden sendes elektronisk gjennom Gjensidigestiftelsens søkerportal. Mer informasjon om Gjensidigestiftelsens støtteprogram finner du her.

For 11 år siden samarbeidet SEILmagasinet og Gjensidigestiftelsen om utdeling av midler til seilforeninger for kjøp av joller til ungdom som ville lære å seile. Chris Bjelke i Gjensidigestiftelsen ønsker nå nye søknader fra seil-Norge, og kan nås på 99242495 om du ønsker mer informasjon.

Søknadsfristen er 1. september 2026 klokken 16.00.