Hans Majestet Kong Haralds bortgang

SEILERKONGEN: Idrettsbevegelsen hyller Kong Haralds innsats for idretten, her avbildet i cockpiten i «Fram XV» på treningshelg i Holmsbu i mai 2004.

Minneord om seiler-Kongen fra idretts-Norge

Hans Majestet Kong Harald V vil bli dypt savnet av hele den norske idrettsbevegelsen, melder Idrettsforbundet, som fremhever hans innsats for seilsporten.

Publisert Sist oppdatert

Hans Majestet Kong Harald vil bli dypt savnet av hele den norske idrettsbevegelsen, skriver Idrettsforbundet i en pressemelding.

– Hans Majestet Kong Harald var vår alles «idrettskonge». Norges idrettsforbund vil for alltid være takknemlig for den store innsatsen og engasjementet kongen viste norsk idrett gjennom et helt liv. Vi lyser fred over Hans Majestet Kong Haralds minne, sier Al-Samarai.

Hans Majestet Kongen var gjennom hele sitt liv engasjert i idretten. I 1962 ble kongen styremedlem i Kongelig Norsk Seilforening (KNS) og i 1966 ble kongen formann i KNS. Kongen bidro sterkt i arbeidet med å samle det norske seilmiljøet i Norges Seilforbund i 1970, der kongen ble forbundets første formann.

Som utøver representerte kongen Norge i seiling i De olympiske sommerleker tre ganger: Tokyo (1964), Mexico (1968) og München (1972). Kongen var flaggbærer for den norske troppen ved åpningen av OL i Tokyo. Sammen med sine mannskap ble kongen verdensmester i bane- og havseilas i 1987, europamester i havseilas i 2005 og verdensmester i Sira Cup i 2008. Kongen har vært konkurranseseiler nesten hele livet, fra sin første konkurranse i 1946 og frem til 2022, da kongen erklærte at tiden som konkurranseseiler var over. 

Kong Harald var Norges idrettsforbunds høye beskytter, og ble på idrettstinget i 2025 tildelt norsk idretts høyeste utmerkelse, NIFs æresmedlemskap.

Flere av SEILmagasinets medarbeidere gjennom tidene har seilt mannskap på Kong Haralds båter, og her er intervju med ham på Slottet i 2023 da han hadde satt punktum for sin lange og suksessrike karriere på regattabanen.