
En uke til Færderseilasen
Fredag 13. juni starter Færderseilasen – for første gang med Moss som målby.
Startskuddet går som vanlig på Aker Brygge, men i år venter en historisk nyhet: Etter syv år med Tønsberg som målby, er det nå Moss som får æren av å ta imot seilerne i mål!
Fullspekket program på Verksplassen i Moss
I Moss er forberedelsene nå i full gang, og arrangørbyen byr på et fullspekket program fra start til slutt. Verksplassen på Verket i Moss blir Færderseilasens Sailors Lounge, med utsikt til mållinjen og brygga rett ved siden av.
Rundt Rabben i Moss vil det være midlertidige bryggeplasser for 550 seilbåter, med mulighet for å utvide.
13. juni: Dragebåtrace og etterfest
Verksplassen i Moss åpner for servering kl. 12. på fredagen. Kl. 17 blir det opptog til Dragebåtracet som begynner kl. 18 i kanalen. Fra kl. 20.15 blir det etterfest på Verksplassen.
14. juni: Barnas Færdern, premieutdeling og afterparty
Kl. 10 på lørdagen vil Krapfoss Hornorkester ønske seilerne som har kommet i mål velkommen. Fra 10.30 til 13. er det klart for barnas Færdern - Kaptein Rødskjedd har show, det blir knutekonkurranse og barna får møte Elias-båtene og Redningsselskapet. Samtidig vil det være paraseiling (for påmeldte) fra kl. 12 til 17. Gjennom hele lørdagen vil det være fest og musikkinnslag med DJ-er, sjømannsviser og mannskor.
Premieutdelingen i år flyttes fra fredagen til lørdagen. Premieutdeling 1 starter kl. 19 og premieutdeling 2 kl. 20 - begge utdelingene med ordføreren i Moss, Simen Nord, til stede. Fra kl. 21.30 er det duket for fest, og Færderseilasfesten blir på Verket Scene. Her vil Åges Danseband spille.
Det er for øyeblikket rundt 400 påmeldte båter til Færderseilasen.
Samme helg som Mossedagene
Færderseilasen foregår samme helg som tradisjonsrike Mossedagene. I år med Food Truck-festival, tatoveringsfestival og 3toppsløpet på Jeløya - et terrengløp der deltakerne kan velge mellom fire ulike distanser. For kunstinteresserte er det også åpning av MOMENTUM-biennalen denne helgen.
Arrangørene gleder seg
Bak regattaen står KNS (Kongelig Norsk Seilforening) og Dra til Moss, tett støttet av en rekke lokale lag, foreninger, frivillige og næringsliv. Morten Torp og Finn-Erik Blakstad fra eventselskapet «Dra te Moss» ser fram til Færderseilasen, og viser i denne videoen litt av hva deltagerne og andre besøkende vil oppleve i løpet av helgen:
Video: KNS