EL: Dufour 470 med elektrsik motpr testes ut fra Stavanger. Her i Skudeneshavn

100 nautiske mil med elbåt

Fountaine Pajot og Dufour har utviklet sin egen elektriske løsning. Dette tester vi ut fra Stavanger i strålende høstvær.

Publisert

Fredag startet vi ut fra Åmøy i sol og medvind i Dufour 470 med fransk flagg. Båten er eid av eieren av Fountain Pajot som seilte båten fra La Rochelle til Norge i sommer.

Kursen gikk mot Skuteneshavn på Karmøy. Det ble først gennakerseilas før vindvinklen ble for skarp. Vi kom til havn med 84 prosent på batteriene etter ca 30 minutter motorkjøring, inn og ut av havn. Vi koblet oss opp med landstrøm og fylte batteriene i løpet av få timer. 

I dag seilte vi fra Skudeneshavn til Skarsvåg med en omvei rundt øya Ombo, og har nå seilt rundt 70 nm. I løpet av de to dagene har vi gjort noen nyttige erfaringer. 

START: Turen startet fra Åmøy fredag ettermiddag.

Rekkeviddeforlenger

47-foteren har ett batteri på 30 kWh, tilsvarende en eldre elbil, eller halvparten av en Tesla Y. Motoren skal yte 25 kW, men vi har ikke fått mer enn 18 kW på fullfart. Med et slikt forbruk ar batteriet tomt på under to timer. Båten har en dieselgenerator. Den skal slå inn når batteriene faller under 40 prosent. Generatoren skal produsere 16 kWh, og skal hindre rekkeviddeangst. Så langt har vi ikke hatt behov for rekkeviddeforlengeren. 

LENS: Testen startet med god bør i ryggen.
LENS: Du må over seks knop for å generere strøm under seil.
SKJERM: Vi får en god oversikt over hvor mye strøm som går inn eller ut av båtens store batterier.
MORGEN: Grei utsikt fra forpiggen i morgentimene.
RUTE: Fra å seile ute i havet søkte vi inn i fjordene på lørdag.

Mye som skal testes ut

I løpet av dise dagene skal vi sjekke ut hvor fort båten går for elmotoren og hvor mye strøm den bruker. I seks knops fart bruker motoren ca 10 kW med strøm, og tømme batteriet på ca tre timer. Det gir en rekkevidde på 18 nm. 

Ut fra Skuteneshavn i dag hadde vi 9 m/s og bølger rett i mot. Da var ikke farten høyere enn fem knop på full fart. Batteriet ville vært tomt på under to timer, og rekkevidden ville ikke vært mer ett 7,5 nm. 

Vi har fått testet regenerering under seil. Vi kan lade batteriene om vil seiler fort. Vi har sett 3 kW, I 8 knops fart lader vi 2 kW. Strømmen vi brukte ut ra havn ladet vi opp igjen i løpet av ett par timers seiling. 

I morgen skal vi teste ut effekten av generatoren. Den skal bruke 4 liter i timen og produsere 16 kW. Vi testet Dufour 48 for noen uker siden og da gikk vi syv knop med samme forbruk. Jeg tviler på om vi går like høy fart med strøm fra generatoren. 

MOTVIND: Det startet med skarp slør i mye vind og bølger og endte opp med kryss i ustabil vind.
LØRDAG: Etter 45 nm seilas kom vi frem til Skartveit, norges beste gjesthavn, med 75 % på batteriet.

Mer komfort

Det er digg med mye strøm, og båten har et bra system som gir en god oversikt over forbruket. Det er mer enn motoren som bruker strøm Vi har elvinsjer stort kjøleskap baugpropell og elektronikk. Det er digg med en lydløs motor, og seiling med en motor du kan bruke på svært lav kraft. Når vi fortøyde kunne jeg tilpasse gassen nøyaktig slik at den la i ro, tross for kraftig motvind, 

Litt merkelig at båten har gasskomfyr. Med stor batteripakke er det mulig med induksjonsovn. Båten har også dieselvarmer som gir behagelig temperatur under dekk, og varmtvann. 

Du skal bruke båten mye for å tjene inn drivstoffkostnadene. Pakken koster over en million kroner ekstra.