PORTUGAL: Familien på langtur har nå vært i Portugal et par uker – delvis værfast og på grunn av spekkhoggerne utenfor Portugal.

Følger nøye med på spekkhoggere

Sist vi snakket sammen var familien om bord Sailing Explore på Isle of Scilly. Nå er de i Nazaré i Portugal, og snart går ferden videre til Marokko.

Publisert
MANGE OPPLEVELSER: Familien har storkost seg på tur så langt, og forteller om mange spennende opplevelser så langt.

– Vi har det veldig bra! Båten er fortsatt i topp stand og alt fungerer som det skal. Vi har vært her i snart to uker nå – delvis værfaste og venter på diverse utstyr før vi setter kursen mot Marokko, forteller Anita og Paul-Gunnar. 

Så langt har langturen gått uten problemer, og familien har opplevd mange fine steder. 

– Isle of Scilly var kjempeflott! Det er jo et sted mange drar innom på vei hjemover, men vi synes det var veldig fint å bruke god tid der på vei ned. Det har også vært veldig deilig å være i Spania, og der har vi også opplevd på både konserter og festivaler. Vi seilte også langt inn i Moià og endte med å seile oppover en elv der – et utrolig fint og stille sted, hvor vi var helt alene, forteller Anita og Paul-Gunnar.

Fortest mulig til Marokko

Som kjent har det vært flere episoder med spekkhoggere i området, og familien har naturligvis fått med seg angrepene utenfor Lisboa. I utgangspunktet hadde familien planer om dra videre til Cascais og Lisboa, men de har valgt å ta et lengre oppholdet i Nazaré grunnet spekkhoggerne. 

– Vi har ikke sett noen spekkhoggere selv, men vi har hørt flere som har sett. Vi følger med på relevante sider om hvor spekkhoggere har blitt observert i det siste, og nå er planen å gå fortest mulig over til Marokko. Vi hadde ikke sett for oss at vi måtte tenke så mye på potensielle spekkhoggerangrep – det er i grunn ganske merkelig å forholde seg til – vi er på utkikk hele tiden. Det er jo anbefalt å gå under 20 meters dybde for å være på den trygge siden, og da er det ikke lett å seile, med lite vind og mye bølger. Det blir en veldig rar måte å seile på. Alt tilsier at spekkhoggerne har beveget seg litt vekk fra området nå, men akkurat nå er det ganske stille så vi venter på været over helgen, forteller Anita og Paul-Gunnar. 

Nye lekekamerater i havna

Til tross for et lengre opphold i Portugal enn planlagt, står alt bra til med familien og barna koser seg i Nazaré. 

– Det lange oppholdet i Nazaré har vært veldig gøy for barna. Først og fremst fordi det er så mange jevnaldrende barn her. Vi har hatt tre norske familier ved siden av oss her, og noen har vi også møtt flere ganger underveis tidligere. Det er også en engelsk båt med barn på samme alder her – det er veldig stas og moro! Det har også gjort at vi voksne har fått tid til litt båtarbeid, så det er veldig fint for alle. 

Nå har vi også begynt med hjemmeskole, og det er nytt for alle. Opplegget vårt er en til to timer med en halv time på hvert fag, og fredager har vi som temadag. Vi er ikke veldig rigide, og tilpasser oss etter hvor vi er og hva vi gjør. Drar vi til noen litt særegne steder, så tar vi kanskje for oss litt mer historie og kultur. Vi ser allerede at barna har lært mye engelsk, spesielt fra å leke med engelske barn. 

Storm og Tuva er utskrevet fra norsk skole, men familien har vært så heldige å få med seg skolebøker i norsk, matte og engelsk i båten. 

– Vi har sendt reisebrev til skolen og fått svar på det, og det har vært veldig stas. 

FLERE BARN: Anita og Paul-Gunnar forteller at barna det topp, med mange jevnaldrende lekekamerater i havna.
TUVA OG STORM: Foreldrene forteller at barna koser seg veldig, og at skole i båten går fint så langt.

Skole på havet

Skole på overfart har vi ikke prøvd ennå, og det er kanskje noe vi tester ut nå over til Marokko. Det blir spennende, og kommer også litt an på hvor mye bølger det blir, sier foreldrene. 

Seilasen over til Marokko blir sannsynligvis den lengste hittil, og familien føler seg godt forberedt. 

– Vi har seilt tre døgn i strekk på det lengste, og det har gått veldig bra. Barna faller veldig fort til ro og er avslappede i båten – hører på lydbøker og koser seg. Rutinene blir litt mer løse og de får være oppe og bli med på nattevakter, hvis de vil. Vi kommer fort inn i rytmen og med lydbøker, øreklokker og watermaker har vi alt vi trenger! 

SKOLEARBEID: Skoledagene er en til to timer per dag, men tilpasses etter hvor de er og hva de gjør.

Ikke for rigide planer

Familien tar reisen litt som det kommer, men bestemmer hvilke havner de skal ligge i på forhånd. 

– I Marokko skal vi i alle fall dra til Marrakesh. Ellers får vi se hva det blir – kanskje en 

ørkensafari eller noe slikt, men vi prøver å ikke planlegge for mye. Barna gleder seg nok til å bade! Her i Portugal er vannet ganske mye kaldere nå, så det blir deiling med varmere vann og bading fra båten igjen! forteller seilerne. 

TOPP STAND: – Bank i bordet så har det ikke hvert et eneste problem med båten så langt, forteller familien.