Shorthandedseileren Yngve Lønmo er blant dem som kan vinne Mesternes Mester regatta
Shorthandedseileren Yngve Lønmo er blant dem som kan vinne Mesternes Mester regatta

Topptungt mestermøte

«Alle» er på plass når Norgesmesterne møte kommende fredag

Publisert Sist oppdatert

Ikke bare er det rekorddeltakelse i årets Mesternes Mesterskap, med 34 lag. Med få unntak er også alle de beste norske seilerne på plass. Vi savner imidlertid Line Flem Høst som etter 4. plassen nylig i EM i ILCA6 har andre planer for helgen.

Også vår beste kvinnelige IQ foiler Helle Oppedal, har valgt å stå over Mesternes Mester i år

To mestere i samme båt

Noe overraskende er det kanskje at ikke J/70 er representert i mesterskapet. Norgesmesteren Jostein Grødem har imidlertid valgt å seile MM sammen med Snipemesteren Karl Otto Book. I en melding til NSF sier Grødem: - Karl Otto og jeg har funnet ut at vi har størst sjanser med begge i samme båt. Så da takker jeg nei til plassen fra J/70 NM og blir med på Snipe-laget isteden.

Sølvvinneren Kristoffer Spone representerer Killing, mens Jostein Aker hadde allerede takket ja til å være med Mathias Berthet da han fikk tilbudet (som tredjevalg i J/70) om å seile Mesternes Mester. Så da valgte han å stå ved det. Og derved ble ikke J/70-klassen representert i år.

Jostein Grødem
Jostein Grødem
Karl Otto Book.
Karl Otto Book.
Line Flem Høst valgte å stå over MM.
Line Flem Høst valgte å stå over MM.
Helle Oppedal satser mot oL 2024.
Helle Oppedal satser mot oL 2024.

Deltakerliste:

WASZP GUTTER: Anders Hylen KLIPPENBERG, Ragna AGERUP, Jeppe NILSEN, Espen TØNNESSON KNS

11:MOD: Anders WILHELMSEN, Per Wilhelm BUTLER WANG, Kyrre J TJØM, Eilert KAMFJORDTØSF

LANDSLAGET: Anders ØSTRE PEDERSEN, Helene NÆSS, Marie RØNNINGEN, Marius FALCK ORVIN DSSF

E-SEILING: August AUSTEFJORD, Kamilla AUSTEFJORD, Andre Jørgen UGLAND, Thorbjørn Thomas HANSEN GRIM

SHORTHANDED STOR KL:.Calle ANDERSEN, Espen GUTTORMSEN, Lars LANDMARK, Torgeir PEDERSEN AMBJØRSEID ASKR

29er: Cornelia FURE Diane JUTULSTAD, Eira NILSSON, Einar AARNÆS KNS

QFOIl: Endre FUNNEMARK,Arthur ULRICHSEN, Sjur FUNNEMARK, Lukasz GRODZICKI KNS

ILCA 4 - GUTTER: Erland HANDEGARD, Nils Olav HANDEGARD, Mikal TVEITA, Torstein HELLEBUSTRAN

GRIMSTADJOLLE: Georgios NIKOLTSIS, Vidar LJUNGSTRØM, Bjørnar SLÅTTERØ, Pedro FADIGAS GRIM

X-35: Hans ELLINGSEN, Sverre PETLUND, Amund HØSØIEN, Morten IHLEN KNS

OL-BRONSE - ILCA 7: Hermann TOMASGAARD, Olav EIDSAA, Saskia SILLS, Pål TØNNESSON KNS

SNIPE: Karl Otto BOOK, Maren Magda BOOK, Jostein GRØDEM, Karen KRISTOFFERSEN ÅSGÅ

EXPRESS: Kristian NERGAARD, Espen STOKKELAND, Trond SOLLI SÆTHER, Erik KONGSHAUG, KNS

KILLING: Kristoffer SPONE, Christen HORN JOHANNESSEN, Børre HEKK PAULSEN, Sigurd HEKK PAULSEN KNS

SOLING: Lars INGEBERG, Alf LARSEN, Bjørn JOHANSON, Joakim NORDLI GRIM

H-BÅT: Lars NILSSEN, Jørn WINTERS, Atle DRENG, Hans GAARDER BJÆRKE LAVI

YNGLING: Leif Kristian GARVIK, Kurt FURNES, Chris SKOGEN, Kjell Eirik Irgens HENANGER RAN

ILCA 6 - JENTER: Marie Jacobsen, LEPPERØDIngrid WIIK, Ida-Linn VITTERSØ, Lucie FRANSSEN TØSF

IF: Marius MOWE, Eivind NYGAARD, Bjørnar BJØRGUM, Daniel ANDERSEN OSLO

49er: Mathias BERTHET. Jostein AKER, Jørgen SMITH-MEYER, Emil DAGSBERG KNS

WASZP JENTER: Mathilde ROBERTSTAD, Sivert FOYN-ANDERSEN, Georg ELLILA, Simen SANDSETERT ØSF

FINNJOLLE: Morten HELGESEN, Fabian SPONE, Eivind RUBINSTEIN, Petrus EIDE FRED

ANDUNGE: Morten JENSE, Martine Hoff JENSEN, Marthe BJERKÅSHOLMEN, Asbjørn Johannes THORUP ASKer

REGJERENDE MESTERE: Nicholas Fadler MARTINSEN, Martine Steller MORTENSEN, Gard Jakob ØRKA, Emil Fadler KVAMME KNS

ILCA 6 - GUTTER: Oscar Nøttingnes SKOVLY, Tinus STRØMME, Tiliam STRØMME, John-Øivind TOLLEVIK GARVIK RAN

MELGES 24: Peder JAHRE, Sigurd TVEIT, Morten RØISLAND, Sivert DENNECHE TØSF

2.4mR: Per LUND, Olai HAGLAND, August HANEVIK, Pelle Gundersen LUND STAV

49er FX U23 EM Gull: Pia Dahl ANDERSEN, Nora EDLAND, Henrik BORDAL, Vilde POLLEN KNS

SNIPE MASTER: Reidar BERTHELSEN, Janett KREFTING, Stian RØRVIK, Herman HORN JOHANNESEN BÆRUM

OPEN FOIL: Sebastian WANG-HANSEN, Richard KARLSEN, Aleksander WANG-HANSEN, Christian LINNERUD KNS

ORCi: Torkjel VALLAND, Martin HOPE, Stein-Åge BLAKSTAD, Stian ØSTLUND BERGEN

ILCA6: Uffe TOMASGAARD, Theodor MIDDELTHON, Magne KLANN, Caroline ROSMO DSSF

ILCA4 - JENTER: Una Bryhni UTHEIM, Tore Skjulstad BRYHNI, Hanne BIRKELAND, Christian BIRKELAND KNS

SHORTHANDED LITEN KL: Yngve LØNMO Daniel INGEBRETSEN, Sigve SUND, Magnus Sakshaug MANNERMAA HURUM

Mange favoritter

Med så mange gode lag på plass, er det vanskelig å spå utfallet av regattaen. Vi drister oss likevel til å peke på noen favoritter:

SNIPE: Karl Otto BOOK, Maren Magda BOOK, Jostein GRØDEM, Karen KRISTOFFERSEN

EXPRESS: Kristian NERGAARD, Espen STOKKELAND, Trond SOLLI SÆTHER, Erik KONGSHAUG, KNS

KILLING: Kristoffer SPONE, Christen HORN JOHANNESSEN, Børre HEKK PAULSEN, Sigurd HEKK PAULSEN KNS

REGJERENDE MESTERE: Nicholas Fadler MARTINSEN, Martine Steller MORTENSEN, Gard Jakob ØRKA, Emil Fadler KVAMME KNS

LANDSLAGET: Anders ØSTRE PEDERSEN, Helene NÆSS, Marie RØNNINGEN, Marius FALCK ORVIN DSSF

Outsider er vinneren i E-SEILING. August AUSTEFJORD som har med seg Kamilla AUSTEFJORD, Andre Jørgen UGLAND, Thorbjørn Thomas HANSEN GRIMSTAD, denne gangen i en ordentlig båt.

Gode værutsikter

YR.no melder om fine vindforhold med NV 5-6 m/sek fredag og 6 m/sek fra vest lørdag.

Seilmagasinet på plass

Seilmagasinet TV med Axel Nissen-Lie og Thomas NIlsson i studio gir siste nytt i forberedelsene fra kl. 1500 torsdag og vi vil ha et team på plass i Åsgårdstrand med et timelangt program fra seilasene hver dag, på et tidspunkt som vil bli [email protected]

Følg regattaen her

Nicholas Fadler Martinsen hadde gått i mål i siste finaleseilas og sikret seg kongepokalen i 2019.
Nicholas Fadler Martinsen hadde gått i mål i siste finaleseilas og sikret seg kongepokalen i 2019.
Anders Pedersen
Anders Pedersen
KRISTIAN NERGAARD: .
KRISTIAN NERGAARD: .
Kristoffer Spone,..
Kristoffer Spone,..
Powered by Labrador CMS