PRESENTASJON: Opptak av presentasjonen av den nye regattaen.

13 båter alt påmeldt til Island Offshore - Race to the Arctic

Under julebordet til Shorthanded Sailing Norway ble detaljer rundt regattaen fra Mandal til Svolvær gjort kjent. Det blir både racing og en turklasse.

Publisert Sist oppdatert

I løpet av kort tid er 12 båter påmeldt i den 760 nm lange regattaen som blir delt opp i fire etapper, alle på rundt 200 nm. Regattaen starter i Mandal fredag 26. juni og har målgang i Svolvær lørdag 5. juli. Det er beregnet en natts hvile i hver havn, om seilforholdene er greie. Da må båtene holde en snittfart på mellom fem til seks knops fart i luftlinje. 

Det skal seiles etter sikkerhetskategori 3, og det blir en begrensning hvor langt båtene kan seile til havs. Begrensningen blir 24 nm ut fra grunnlinjen. Grunnlinjen tegnes opp som linje mellom punkter på de ytterste holmer og skjær.

BEGRENSNING: Deltagerne kan ikke seile lengere ut enn 24 nm fra grunnlinja, her markert med rød linje.

Maks 60 båter

Racingklassen vil seile under ORC, og det vil med stor sansynlighet bli benyttet «Weather Routing». Det betyr at værprognosen vil avgjøre måletallet før starten av hver etappe. Hvor mange klasser det blir er avhengig av båtene som er påmeldt. Turklassen seiles uten måletall, og det blir bare en klasse. Mens racingklassen vil kun vøre doublehanded, så er det tillatt med fire i hver båt i turklassen. Det er plass til inntil 60 båter i regattaen. Racingklassen blir prioritert. Om pågangen blir stor, vil det settes et tak på 10 båter i turklassen. 

Det er tillatt å bytte mannskap underveis. Det er også muligheter for å delta i kun deler av regattaen. Påmeldingsfristen er 30. april.

.

Regattaen har fått egen nettside. Den finner du her. 

.

KART: 760 nm på ni dager, fordelt på fire etapper er planen. Det skal være muligheter for å delta deler av racet, samt bytte av mannskap under veis.

Tidsplan for regattaen

Fra - til Dato Tidspunkt Distanse Estimert seilingstid Snittfart
Registreing MandalTorsdag 25. juni10:00
Strt MandalFredag 26. juni10:00
Mål FedjeLørdag 27. juni22:00215 nm36 timer5,9 knop
Start FedjeSøndag 28. juni16:00
Mål KristiansundTirsdag 30. juni05:00200 nm37 timer5,4 knop
Start KristiansundOnsdag 1. juli10:00
Mål HelgelandFredag 3. juli06:00200 nm40 timer5 knop
Start HelgelandLørdag 4. juli10:00
Mål SvolværSøndag 5. juli16:00175 nm30 timer5,8 knop

GAIA: Den tyske påmeldte båten deltok også under Doublehanded VM i 2024.

En tysk båt

Island Offshore er tittelsponsor for regatten. Det er et rederi med avanserte fartøy for olje og vindturbin-markedet. Påmeldingen til Island Offshore Race to the Arctic er lagt ut på Manage2Sail. Her finner du også kunngjøringen for regattaen, samt hva regattaen krever av sikkerhetsutstyr.

Du finner også en liste over påmeldinger, en liste som i skrivende stund teller 13 båter, alle i racingklassen. Det er to båter på 30 fot, og største er på 50 fot. Ni av båtene er under 40 fot, og fire er 40-fot eller mer. Gjennomsnittsstørrelsen på deltagerbåtene er så langt på 37 fot. 12 båter er norske, 11 av disse fra Østlandet og en fra Bergen. Det er to kvinner påmeldt så langt. 

Arrangørforeningen Asker har flest deltagere med fire båter. Det er så langt en utenlandsk båt, Sunfast 30 OD «Gaia», en 30-foter som også deltok under Shorthanded VM fra Oslo i 2024.

Påmeldingsavgiften blir på 8 000 kroner.

Du finner den her.