Tett i havseilas og sammenlagt
Tett i havseilas og sammenlagt

Tett i havseilas og sammenlagt

Det var lite som skilte de beste båtene i den 123 nautiske mil lange havseilasen som ble avsluttet i de tidlige morgentimer idag. Like lite skiller de beste på sammenlagtlistene.

Publisert

Bildet over: En montasje med tyske «Silva Hiszaniola». Alle fotos Peter Gustafsson.

Det 123 nautiske mil lange havseilasen som ble seilt i to runder via Grisebåene, Rakke, Hollænderbåen, Garnholmen, Grisebåene, Sydostgrunnen, Hollænderbåen og i mål bød på varierte forhold med alt fra lett vind og sol fra skyfri himmel til tordenbyger med regn. Da de første båtene rundet Garnholmen i går kveld ved 23-tiden var vinden i ferd med å slå gjennom fra nordvest opp mot 20 knop, og den siste rinden gikk dermed unna på rekordhastighet.

Mindre enn to minutter skilte de to beste i Divisjon 1 på korrigert tid , Eirik Brekke, Tønsberg og tyske Kai Haupthoff, med henholdsvis X-382 og X-332. Litt større avstand var det mellom 1 og 2 i Div 1 for de største båtene der litt under 17 minutter skilte de to IMX-40.

Sammenlagt skiller bare ett poeng mellom ledende Team SWE 88, Patrick Forsgrens First 36 og Ludvig Daaes velseilte Bavaria 42 Match «Ille Moro» i Divisjon 2. Daae ble bare nr 7 på havseilasen, mens hans svenske konkurrent plukket opp verdifulle poeng ved sin 3. plass.

Blant de største båtene i Divisjon 1, er det en klar ledelse til Dennis Gehriens Evento 42 «Silva Hiszaniola», men også der der det norsk 2. plass ved

Jan Henrik Brydes IMX «Zanthippe»

Seilasene fortsetter imorgen.

Resultater havseilasen

Div 2

1 FELICIA IV Eirik Brekke X-382 MK2 Tønsberg Sf 18:32:48 15:45:25 1,31

2 VARUNA XPRESS Kai Haupthoff X-332 SPORT SCE Eckernförde 19:08:05 15:47:07 3,50

3 TEAM SWE 88 Patrik Forsgren First 36.7 mod KSSS 18:23:11 15:51:08 5,25

Div 1

1 GERTRUD Lena Having IMX 40 GKSS 18:06:00 16:17:08 1,31

2 XANTHIPPE Jan Henrik Bryde IMX 40 Asker Sf 18:05:59 16:28:37 3,50

3 WESTWIND Peter Süselbeck FIRST 40 DZYC Kiel 17:41:49 16:29:05 5,25

Sammenlagt

Div 2

1 TEAM SWE 88 Patrik Forsgren First 36.7 mod KSSS 5 5,00 7 7,00 1 0,75 3 5,25 18,00

2 ILLE MORO Ludvig Daae Bavaria 42m Bundefjorden Sf 1 0,75 3 3,00 3 3,00 7 12,25 19,00

3 XTREME Jarle Kristiansen GS 37 Bundefjorden Sf 8 8,00 2 2,00 2 2,00 5 8,75 20,75 3

4 CHINOOK Johann Friedrichsen X-332 Flensborg Yacht Club 6 6,00 4 4,00 4 4,00 4 7,00 21,00

5 FEELGOOD Martin Nilsson Salona 37 Hjuvik Bk 2 2,00 1 0,75 7 7,50 8 14,00 24,25

6 FELICIA IV Eirik Brekke X-382 MK2 Tønsberg Sf 11 11,00 5 5,00 10 10,00 1 1,31 27,31

Div 1

1 SILVA HISPANIOLA Dennis Gehrlein EVENTO 42 FSC 1 0,75 1 0,75 1 0,75 4 7,00 9,25

2 XANTHIPPE Jan Henrik Bryde IMX 40 Asker Sf 3 3,00 3 3,00 3 3,00 2 3,50 12,50

3 WESTWIND Peter Süselbeck FIRST 40 DZYC Kiel 5 5,00 2 2,00 2 2,00 3 5,25 14,25

4 GERTRUD Lena Having IMX 40 GKSS 2 2,00 4 4,00 DSQ 12,00 1 1,31 19,31

5 SAILLOGIC RACING Brødr. Hedemark X-41 OD KNS 8 8,00 5 5,00 6 6,00 5 8,75 27,75

6 DESTIN Tore Kandahl Landmark 43 Asker Sf 6 6,00 10 10,00 5 5,00 7 12,25 33,25