Peiling på Seiling: 

Tone 2.0: Seiler mot røttene i nord for en ny start

Etter et møte med veggen på arbeidsplassen og en åpenbaring på øya Fair Isle, har Tone Helen Jørgensen valgt å seile nord i sin Maxi Fenix «Arctic Vibe» – hjem til barndommens øy.

Publisert

I den nyeste episoden av podcasten Peiling på seiling møter vi Tone Helen Jørgensen om bord i hennes 28-fots Maxi Fenix ved Fjærholmen i Tønsberg. Hun står overfor en fire uker lang seilas langs norskekysten til Sandsøy utenfor Harstad, øya der hun ble født.

Tone 2.0: Tone Helen Jørgensen
Tone 2.0: Tone Helen Jørgensen foran hennes Maxi Fenix «Arctic Vibe»

Fra «Tone 1.0» til «Tone 2.0»

Prosjektet har fått navnet «Tone 2.0», en tittel som markerer overgangen fra et hektisk arbeidsliv til en tilværelse mer i pakt med naturen. 

– Tone 1.0 var en dame over 50 som jobbet ekstremt mye og var veldig dedikert til jobben, forteller hun i podcasten. 

Den endelige avgjørelsen om å søke tilbake til havet og røttene ble tatt i fjor sommer på Fair Isle, en bitteliten øy mellom Shetland og Orknøyene. 

– Da jeg kom til den øya, var det som å komme hjem til Sandsøy. Da bare kjente jeg at det er det jeg skal. Jeg skal tilbake igjen, sier Jørgensen.

– Hvor galt kan det gå?

Det er bare fem år siden Tone kjøpte sin første seilbåt under koronapandemien. Den gangen kunne hun overhodet ikke seile. 

– Jeg tenkte: «Ok, shit heller, jeg bare går for det. Jeg kan ingenting, men hvor gærent kan det gå?», minnes hun. 

Læringskurven har vært bratt, fra å ikke vite hva en kick er, til å rigge om Fenixen for regattaseiling i Tønsberg Seilforening. Hun trekker frem det aktive damemiljøet i foreningen som en avgjørende faktor for at hun i dag føler seg trygg som skipper på egen båt.

Tone 2.0

Etter mange givende år i Vestfold fylkeskommune valgte Tone Helen Jørgensen å flytte hjem til Nord-Norge, til Sandsøy i Troms, litt nord for Harstad. En «smell» i møte med overgangsalder og høyt arbeidstempo ble en vekker for henne. Det ble starten på Prosjekt Tone 2.0.

TONE 2.0: Tone Helen Jørgensen seiler nordover med sin Maxi Fenix for å starte på nytt.
TONE 2.0: Tone Helen Jørgensen seiler nordover med sin Maxi Fenix for å starte på nytt.

For fem år siden kjøpe Tone sin første seilbåt, en 28-fots Maxi Fenix. Gjennom medlemskap i Tønsberg Seilforening har hun gradvis opparbeidet kompetanse og trygghet. Men turen fra Tønsberg til Nord-Norge blir noe nytt og utfordrende for seileren.

Mannskapet om bord vil variere. Hun vil ha med seg kvinner som trenger et avbrekk, ny retning eller en mestringsopplevelse med seg på turen. Hun beregner fire uker. Båten heter Arctic Vibe og kan følges på Marine Traffic og instagram.

Vil inspirere andre damer

Tone brenner særlig for å inspirere andre kvinner til å gripe rorkulten, og hun har en klar oppfordring til de som kanskje har «hengt med» mannen sin i årevis uten å tørre å ta roret selv. I podcasten reflekterer hun over dynamikken mellom kjønnene om bord: 

– Jeg tenker at dere gutta har det i dere at dere skal beskytte oss, og så gjør dere mye ting for oss. Det lærer vi ikke så innmari mye av, sier hun.

Hun ønsker også å vise ved sitt eget eksempel at alder ikke er en barriere for å starte et seilerliv: 

 – Seildrømmen brister ikke selv om man har passert 50. Man er ikke utdatert av den grunn, ler hun.

Drømmen om det enkle liv

Vel fremme på Sandsøy ønsker Tone å skape et fristed hvor hav, natur, båtliv og sanking av tang og tare står sentralt:

– Jeg har lyst til å skape et sted hvor folk som er trøtte av dager kan komme for få litt ny giv, sier hun. 

Turen nordover er beregnet å ta fire uker. De første dagene har vært preget av lite vind og mye motorseiling mellom Stavern og Risør, men humøret er på topp.

Du kan følge Tones reise nordover på SEILmagasinet.no under taggen «Tone Helen Jørgensen» og på Instagram-kontoen «Artic Vibe».

Hør hele samtalen med Tone Helen Jørgensen i podcasten Peiling på Seiling: