Norsk vikingskip i storfilmen Odyssey
I forbindelse med premieren av The odyssey er Harald Hårfagre i Oslo. Bli med om bord i verdens største, aktive vikingskip og se det heise seil i Oslo Havn.
SEILAS: SEILmagasinet fikk bli med på prøveseilas i Oslofjorden, med intervju av kaptein og mannskap underveis.
Draken "Harald Hårfagre" er med i den påkåstede Hollywood-filmen The Odyssey, som har internasjonal premiere i disse dager. Vikingskipet er satt inn i filmatiseringen av Homers episke verk om krigeren og sjøfareren Odyssevs, som er skrevet nesten to tusen år før vikingtiden, og som regnes som verdens aller første roman.
Verdens største vikingskip
Draken er kjent som det største, aktive vikingskipet i verden, og har siden det ble sjøsatt i 2012, lagt mange lange seilaser bak seg.
– Vi har seilt dette fartøyet over Nordsjøen, mye over Nord-Atlanteren, via Shetland, Færøyene og Grønland. Den historiske reisen som vikingene gjorde har vi også gjort til New Foundland. I fjor vinter seilte vi i Hellas, Italia, Skottland og Nordsjøen tilbake for filminnspillingen, forteller kaptein Björn Alander.
Han forteller at fartøyet ble midlertidig ombygd til et gresk fartøy i forbindelse med filminnspillingen av The Odyssey.
– Vi har klart stormer bra tidligere, men det er ikke et komfortabel skip, forteller kapteinen.
Silkeseil og traktormotor
Kristian Velle har vært mannskap på skipet siden det ble sjøsatt i 2012, og jobbet med det tekniske på båten under filminnspillingen.
– Båten er bygd utenfor Haugesund i 2012. Den er 35 meter lang og har en 25 meter høy mast, som brakk over Nordsjøen i 2014. Det var dramatikk! forteller han.
Velle forteller videre at draken er utstyrt med et silkeseil på 260 kvadratmeter, og at skipet seiler godt – helt opp i 14 knop på det meste.
– Ikke minst er den utstyrt med en John Deere traktormotor etter krav om motor på fartøyet, legger han til.